Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez pandemię poszukujemy przestrzeni

Epidemia koronawirusa spowodowała większe zainteresowanie m.in. działkami rekreacyjnymi. Fot. Łukasz Węglewski

Podczas pandemii rośnie zainteresowanie zakupem większych mieszkań i domów, a zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest trzy razy większe niż rok temu – wynika z analizy HRE Investments.

Powołując się na dane portalu Otodom, autor analizy Bartosz Turek wskazuje, że o ile jeszcze w marcu Polacy najczęściej szukali mieszkań o powierzchni około 40 metrów kwadratowych, to w kwietniu zainteresowanie budziły lokale liczące co najmniej 60 metrów kwadratowych. Podobnie jest z domami – miesiąc temu szukaliśmy budynków co najmniej 60-metrowych, a dziś najczęściej wpisywaną w wyszukiwarce powierzchnią minimalną jest 100 metrów kwadratowych.

Kwarantanna przyczyną zmniejszenia przestrzeni
Analityk HRE Investments zauważa, że popyt na mieszkania i domy jest dziś mniejszy niż jeszcze na początku roku, ale w wyniku przymusowej kwarantanny, wiele osób mogło dojść do wniosku, że posiadana przestrzeń jest niewystarczająca. Dodaje też, że znaczącym atutem jest dziś przynależny do mieszkania balkon, taras czy ogródek.

Zmiana preferencji – jak pisze Turek – jest o tyle ciekawa, że zaprzecza modzie na tzw. mieszkania kompaktowe, które miały pomieścić jak najwięcej pokoi na jak najmniejszej powierzchni przy zachowaniu użyteczności nieruchomości.

W poszukiwaniu działki
Teorię o poszukiwaniu większej przestrzeni w czasach pandemii i koniecznej izolacji – zdaniem analityka – potwierdza również boom na działki rekreacyjne. Wskazują na to nie tylko statystyki ruchu w internecie, ale też pośrednicy działający w tym segmencie rynku.Zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest wśród internautów najwyższe w historii i ponad trzykrotnie wyższe niż przed majówką w 2019 roku” wskazuje Turek.

Z czasem wszystko wróci do normy
Powodem tego – jak pisze – był np. okresowy zakaz wstępu do parków i lasów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kwatery, pensjonaty i hotele nie mogą jeszcze przyjmować turystów. Jednak według analityka wraz z rozluźnianiem kolejnych ograniczeń izolacji popyt na działki rekreacyjne będzie spadać. „Jest to o tyle zasadne, że wynajęcie pokoju w hotelu, pensjonacie lub domku wakacyjnym to rozwiązanie, które wymaga mniej zachodu niż wyszukanie, zakup, urządzenie, a potem utrzymanie działki rekreacyjnej” – argumentuje. Dodaje też, że podobnie może się zmienić sytuacja na rynku mieszkaniowym – wraz z postępującą normalizacją preferencje nabywców nieruchomości wrócą na stare tory.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP (Ewa Wesołowska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w działka, rekreacja, dom
Zalecenia dla rodzinnych ogrodów działkowych. To m.in. ograniczenie pielęgnacji trawników i ściółkowanie

Ograniczenie koszenia trawników, zastępowanie murawy łąkami kwietnymi czy ściółkowanie gleby - to niektóre z zaleceń skierowane do działkowców w związku z suszą hydrologiczną. Zalecenia przyjął w...

Zamknij
RadioOlsztynTV