Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przerwa w pracach przy przekopie Mierzei Wiślanej. Inwestor zapewnia: Byliśmy na to przygotowani

Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Kilka dni przerwy, wymuszonej przez zimę, nie ma wpływu na harmonogram zaplanowanych prac na Mierzei Wiślanej, gdzie budowana jest droga wodna z Bałtyku na Zalew Wiślany.

Byliśmy na to przygotowani – zapewnia inwestor czyli Urząd Morski w Gdyni. Trwa umacnianie terenu, budowa falochronów, sztucznej wyspy i montaż pierwszego mostu. Ekipy budowlane zajmują się też pracami wewnątrz budynku, które będzie Bosmanatem lub Kapitanatem Nowy Świat, czyli centrum administracyjnych nowej drogi wodnej. Wykonawca I etapu inwestycji jest przygotowany na trudne warunki, w końcu zima w Polsce jest sprawą normalną – podkreśla kpt. Wiesław Piotrzkowski dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prace zbliżają się do półmetka, bo teraz ich postęp przekracza 40 procent. Te kilkudniowe przerwy nie mają znaczenia, bo możemy mówić o przyspieszeniu, a nie opóźnieniach w harmonogramie – dodaje kpt Piotrzkowski. Jedną z tych zimowych przeszkód był całkowicie pokryty lodem Zalew Wiślany, który właściwie uniemożliwił prace przy budowie sztucznej wyspy. Jest ona tworzona z wody i usypywana z urobku z miejsca, gdzie będzie śluza.

Tydzień temu na miejsce budowy zawinął pierwszy statek z kamieniem hydrotechnicznym ze Szwecji. W najbliższych dniach spodziewany jest kolejny transport.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana, droga wodna, prace
To historyczna chwila. Pierwszy statek wpłynął do portu zewnętrznego na Mierzei Wiślanej

Z Bałtyku do portu zewnętrznego na budowie drogi wodnej na Mierzei Wiślanej wpłynął pierwszy statek. Jednostka Amanda przypłynęła ze szwedzkiego portu Flikvik. Na pokładzie znajduje się...

Zamknij
RadioOlsztynTV