Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przepisy dotyczące jakości wody mają być złagodzone

Sanepid przekonuje, że kryteria dotyczące jakości wody są zbyt wyśrubowane

Szykuje się złagodzenie przepisów dotyczących jakości wody w gminnych wodociągach. Taką informację podał warmińsko-mazurski Sanepid.

Zanim to nastąpi, kolejne miejscowości na Warmii i Mazurach pozostają bez wody pitnej w kranach. Najnowsze przypadki ujęć, z których woda nie nadaje się do picia, to Prostki i Wałdyki. W sumie na Warmii i Mazurach nie można pić wody z 20 różnych wodociągów, zasilających łącznie 34 miejscowości. Według samorządowców to wina zbyt dużych wymagań wprowadzonych u biegłym roku przez ministerstwo zdrowia. Nawet Sanepid przekonuje, że kryteria są zbyt wyśrubowane.

Elżbieta Łabaj z warmińsko-mazurskiego Sanepidu wyjaśnia, że w listopadzie ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie, które znacznie zaostrzyło kryteria.

Dla gminnych wodociągów są one praktycznie niemożliwe do spełnienia, zwłaszcza w przypadku zawartości żelaza i manganu. Mamy z tym w regionie spory problem, bo woda jest czerpana z ujęć głębinowych, więc siłą rzeczy zawiera żelazo i mangan.

Na początku tego miesiąca Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich apelował o zmianę przepisów. Jak przekonywał przewodniczący Związku Stanisław Trzaskowski, wodociągi są zamykane choć w myśl poprzednich przepisów nie ma tu żadnego zagrożenia dla zdrowia. Z informacji, jakie napłynęły do warmińsko-mazurskiego Sanepidu, wynika jednak, że te kryteria mają zostać złagodzone. Jak powiedziała Elżbieta Łabaj trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Wiemy, że rozpoczęły się prace nad zmianą tego rozporządzenia. Nie wiemy dokładnie, na czym będzie polegała ta zmiana, ale kryteria mają zostać złagodzone. Nie znamy jeszcze dokładnego terminu wejścia w życie nowych norm, jednak z informacji, jakie napływają, wygląda na to, że stanie się to dopiero za rok.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Olsztyńska Stacja Uzdatniania Wody. Fot. Ł. Węglewski 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wodociąg, woda, jakość, rozporządzenie, przepisy
Uwaga, woda w gminie Lubawa jest zanieczyszczona

Woda w gminie Lubawa nadal jest zanieczyszczona i nie wszędzie nadaje się do picia. Zgodnie z komunikatem Zakładu Komunalnego gminy Lubawa, w wodociągu w Wałdykach wykryto...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV