Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Urzędnicy nie nadążają z rozpatrywaniem wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa. Tak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W ostatnim tygodniu kwietnia, odnotowano prawie 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko trzy razy więcej niż pod koniec marca. Jak powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem.

W ostatnim tygodniu kwietnia więcej firm wznowiło działalność niż zawiesiło. To bardzo rzadka sytuacja (…)

00:00 / 00:00

W ostatnim tygodniu kwietnia zmniejszyła się również liczba zawieszanych działalności. Przedsiębiorcy złożyli w sumie 4,5 tysiąca takich wniosków. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Tymczasem Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył dodatkowe pieniądze urzędom pracy, które wdrażają rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej dotyczące rynku pracy. Na ten cel przekaże urzędom 13,5 miliona złotych – poinformowała minister Marlena Maląg.

To potężne wyzwanie przede wszystkim dla dużych miast. Aby to usprawnić kontaktujemy się przez wideokonferencje. Procedura rozpatrywania tych wniosków jest prosta, natomiast liczba złożonych wniosków jest potężna. Przed powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy stoją duże wyzwania.

00:00 / 00:00

Urzędy pracy są zasypywane wnioskami przedsiębiorców o pomoc – mówił Radiu Olsztyn dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski.

Do obsługi wniosków oddelegowano pracowników z innych komórek organizacyjnych. Wniosków jest tak dużo, że sami byśmy ich nie obrobili.  Niektóre powiatowe urzędy pracy działają na granicy wydolności.

00:00 / 00:00

Czas oczekiwania przedsiębiorców na przyznanie pomocy jest spory, nie tylko ze względu na ilość wniosków jakie muszą przetworzyć urzędnicy, ale także na często popełniane błędy w ich wypełnianiu. Wtedy wnioski muszą być odesłane do poprawki. Urzędnicy apelują, by wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać przez internet, co znacznie skróci czas ich rozpatrywania.

Resort pracy informuje, że do przedsiębiorców z tytułu wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło już ponad 6 miliardów 200 milionów złotych.

Autor: W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, przedsiębiorca, dokumenty, przedsiębiorcy, wnioski, koronawirus
Nowe zakażenia SARS-Cov-2 w Olsztynie. W kraju potwierdzono kolejnych 170 przypadków koronawirusa i 6 zgonów

Jak podało rano Ministerstwo Zdrowia w całym kraju jest 170 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 2 w Olsztynie. Zmarło 6 kolejnych osób. Testy potwierdziły obecność koronawirusa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV