Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokurator wkroczy do ośrodka

Kolonię zorganizowano w ośrodku wypoczynkowym „Pod Dziką Różą” w Zgonie. Fot. koloniści

Prokuratura zbada skalę nadużyć w ośrodku wypoczynkowym w Zgonie na Mazurach. Mazowieckie kuratorium oświaty złożyło do prokuratury zawiadomienie o fałszowaniu dokumentów potrzebnych do zorganizowania kolonii dla dzieci.

W ośrodku wypoczynkowym „Pod Dziką Różą”, gdzie przebywały dzieci były fatalne warunki, a opinia w sprawie bezpieczeństwa pożarowego ośrodka została prawdopodobnie podrobiona. Grzegorz Łacheta zastępca rzecznika Ministerstwa Edukacji Narodowej wyjaśnia, że podstawą złożenia wniosku do prokuratury są dokumenty związane ze zgodą straży pożarnej.

Jak się okazuje, opinia w sprawie bezpieczeństwa pożarowego ośrodka wypoczynkowego „Pod Dziką Różą” jest prawdopodobnie podrobiona. Nieoficjalnie wiadomo, że widnieje na niej podpis komendanta, który już od 3 lat nie pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie.

Grzegorz Łacheta wyjaśnia, że ośrodek „Pod Dziką Różą” prawdopodobnie nie będzie już organizował wypoczynku dla dzieci. Warmińsko-mazurski kurator oświaty Grażyna Przasnyska zdecydowała dziś o zawieszeniu koloni.

Dzieci wróciły już do swoich domów, a MOPS w Pruszkowie, który zorganizował w Zgonie wypoczynek dla ponad 80 dzieci zapowiedział, że w ramach przeprosin zorganizuje im kolejny wyjazd w sierpniu.

Teresa Kostrzewska dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszkowie, który był organizatorem wypoczynku przeprasza dzieci i ich rodziców:

00:00 / 00:00

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla, że urzędnicy na bieżąco kontrolują ośrodki wypoczynkowe, ale wszystkich nie są w stanie sprawdzić.

00:00 / 00:00

Dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Janusz Dzisko poinformował Radio Olsztyn o innym przypadku podejrzenia nieprawidłowości. Chodzi o obóz harcerski pod Węgorzewem. Wstępna ocena, wykonana przez powiatowego inspektora, wykazała liczne nieprawidłowości m.in. dziury w ścianach, brak drzwi, powyłamywane szafki i niedrożną kanalizację. Kontrola zostanie powtórzona. Jeżeli w tym czasie usterki nie zostaną naprawione obóz zostanie zamknięty. (grab/bsc/as)

Kolonię zorganizowano w ośrodku wypoczynkowym „Pod Dziką Różą” w Zgonie. Fot. koloniści

Kolonię zorganizowano w ośrodku wypoczynkowym „Pod Dziką Różą” w Zgonie. Fot. koloniści

Na koloniach w Zgonie wypoczywa ponad 80 dzieci. Fot. K. Kaszubski

Ośrodek wypoczynkowy „Pod dziką różą” w Zgonie. Fot. koloniści

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolonie
KRUS dofinansuje kolonie

Dzieci z powiatu bartoszyckiego pojadą na dofinansowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kolonie. Młodzi mieszkańcy spod Bartoszyc będą wypoczywać w Mikołajkach. Ze względu na dofinansowanie KRUS-u...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV