Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Program Rodzina 500 Plus, sytuacja w branży budowlanej i składki na ZUS. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Audycja My, Wy, Oni

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza w audycji byli:

  • Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność,
  • Jarosław Szunejko – OPZZ,
  • Rafał Laskowski – Konfederacja Lewiatan.

Program Rodzina 500 Plus
W ubiegłym tygodniu sejm przyjął ustawę rozszerzającą ten program na każde dziecko. Dochody rodziców nie będą już miały znaczenia przy ubieganiu się o to świadczenie. Koszt programu szacowany jest na ponad 40 miliardów złotych rocznie.

Sytuacja w branży budowlanej
Coraz droższe materiały, coraz wyższe koszty pracy – a to przekłada się na coraz wyższe ceny w przetargach. Najgłośniejsze przykłady w naszym regionie to chociażby odwołany przetarg na budowę drugiej linii tramwajowej w Olsztynie, bo zaoferowane ceny znacznie przekraczały budżet zaplanowany przez miasto, konieczność dołożenia pieniędzy do nowego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, ale też słychać głosy o problemach z budową dróg. Podobno to wszystko wina kosztów pracy.

Składki ZUS
Wrócił pomysł likwidacji górnego pułapu zarobków, powyżej którego składek już się nie odprowadza. Teraz ten limit to 30-krotność średniej pensji, czyli niecałe dwanaście tysięcy złotych brutto miesięcznie. Każda kwota powyżej jest już zwolniona ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Rząd ponownie szykuje się do likwidacji tego limitu.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my, oni, Wojciech Kowalski, Jarosław Szunejko
Strajk nauczycieli, program Emerytura Plus i raport serwisu iKalkulator. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli: PSL - Sylwia Jaskulska, Nowoczesna - Izabela Smolińska-Letza, Kukiz'15 - Michał Wojciechowski, Platforma Obywatelska - Jarosław Słoma, Prawo i Sprawiedliwość...

Zamknij
RadioOlsztynTV