Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Program naprawczy Tolkmicka trzeba naprawić

Nowy ratusz w Tolkmicku prezentuje się okazale. Fot. UM w Tolkmicku

Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuciła program naprawczy przygotowany przez gminę Tolkmicko, bo nie dawał nadziei na poradzenie sobie z nadmiernym zadłużeniem.

Tolkmicko to jeden z dwóch samorządów na terenie Warmii i Mazur, które musiały takie programy przygotować. Drugi to Ruciane-Nida.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Ze względu na zbyt wysokie zadłużenie Regionalna Izba Obrachunkowa jesienią negatywnie zaopiniowała projekt uchwały budżetowej Tolkmicka. Teraz odrzuciła, przygotowany program naprawczy. Tolkmicko planowało zwolnienia niektórych pracowników i ograniczenie nagród w urzędach i szkołach. Aby ograniczyć zadłużenie gmina chciała zaciągnąć nowy kredyt, na lepszych warunkach niż dotychczasowy.

Tolkmicko ma nowy ratusz i zadłużony budżet. Fot. UM w Tolkmicku

– Jednak zgodnie z prawem, w sytuacji, gdy gmina ma nadmierne zadłużenie, nie może zaciągać jakichkolwiek nowych pożyczek – tłumaczy prezes RIO Iwona Bendorf-Bundorf. W tej sytuacji tegoroczny budżet Tolkmicka przygotuje nie gmina, ale Regionalna Izba Obrachunkowa. Dokument ma być gotowy w przyszłym miesiącu.

Nadmierne zadłużenie Tolkmicka to przede wszystkim efekt przeprowadzonych inwestycji m.in. skanalizowanie 90 procent gminy. Burmistrz Andrzej Lemanowicz przekonuje, że były one konieczne i w przyszłości dadzą pozytywne efekty.

Problemy z budżetem na ten rok miała też Ruciane-Nida. Kłopoty wynikały z zadłużenia związanego z inwestycjami dotyczącymi kanalizacji. Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała przygotowanie programu naprawczego, ale – w odróżnieniu od Tolkmicka – program przygotowany przez Ruciane został zaakceptowany przez RIO. Zakłada on m.in. zwolnienia urzędników, ograniczenie remontów szkół i rezygnację z jakichkolwiek inwestycji. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, budżet
Wciąż nie uchwalono budżetu Tolkmicka

Tolkmicko nadal bez budżetu na 2015 rok. Radni mieli głosować nad jego przyjęciem podczas ostatniej sesji. Ten punkt trzeba było jednak zdjąć z porządku obrad, bo...

Zamknij
RadioOlsztynTV