Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Problemy olsztyńskich wodociągów. Spółka chce podwyżki cen, by ratować sytuację

Fot. Łukasz Węglewski

Lepsze planowanie inwestycji mogło uchronić olsztyńskie wodociągi przed problemami finansowymi – to opinia jednego z opozycyjnych radnych Rady Miasta Olsztyna.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwróciło się do Wód Polskich z prośbą o zgodę na podwyżkę. Główny argument to wzrost kosztów, przede wszystkim prądu. PWiK twierdzi, że rosnąca strata może doprowadzić do kłopotów z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku odrzucił jednak wniosek taryfowy złożony przez PWiK. Wodociągi odwołały się do prezesa Wód Polskich i czekają na ostateczną decyzję. Jednocześnie zwróciły się do prokuratury z prośbą o objęcie całej procedury nadzorem.

Radny Rady Miasta Olsztyna Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości uważa zaś, że PWiK proponuje bardzo wysoką podwyżkę i że wcześniej powinno było lepiej planować wydatki.

Mamy klasyczny pat. Trwa szukanie winnych, a sprawa z każdym dniem pogarsza sytuację finansową spółki. Cała ta sprawa jest kubłem zimnej wody i sygnałem, że spółki miejskie powinny z najwyższą starannością kalkulować swoją gospodarkę, w tym proces inwestycyjny, krótko mówiąc – realnie planować swoje możliwości

– twierdzi Jarosław Babalski.

00:00 / 00:00

PWiK liczy na to, że ostateczne decyzje dotyczące nowej taryfy poznamy do końca miesiąca. Sprawa trafiła także na forum Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Stanowisko rady ma być znane 24 marca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inwestycje
Nawadnianie i fotowoltaika z dofinansowaniem. „Chcemy aby wszyscy otrzymali wsparcie”

Do połowy marca wydłużono możliwość składania wniosków o dofinansowanie nawadniania i fotowoltaiki. Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach takie inwestycje, wciąż mogą ubiegać się o wsparcie...

Zamknij
RadioOlsztynTV