Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Olsztyna z wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Fot. P. Getka

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz z wotum zaufania i absolutorium radnych za wykonanie budżetu za 2020 rok. Głosowanie poprzedziła dyskusja nad ”Raportem o stanie miasta”.

Omawiane są w nim m.in. zadania realizowane przez prezydenta Olsztyna, sprawozdanie z realizacji strategii miasta czy budżetu obywatelskiego – wyjaśnił przewodniczący zespołu, który przygotowywał dokument, sekretarz miasta Stanisław Gorczyca.

Jak ocenił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rok 2020 jest bardzo trudny do oceny ze względu na pandemię koronawirusa i dotkliwe restrykcje będące jej pochodną.

Patrząc na dane udostępnione w raporcie, można stwierdzić, że w wielu obszarach doszło do wyraźnego spowolnienia. Widać wyraźnie działania w celu minimalizowania negatywnych skutków pandemii COVID-19.

W raporcie odnotowano też odpływ młodych ludzi z Olsztyna – mówił Grzymowicz:

Największy wzrost liczby zameldowanych odnotowujemy wśród starszych mieszkańców – to grupa 70-79-latków, a największy spadek liczby mieszkańców jest w grupie najmłodszych, co jest niepokojące, a więc w grupie 20-29 lat.

00:00 / 00:00

Prezydent Grzymowicz dodał, że niezależnie od tego zrealizowano szereg zadań, m.in. 96 projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych: programów zarówno unijnych, jak i krajowych. Całościowa kwota dofinansowania tych projektów wyniosła ponad 857 milionów złotych. Najwięcej zadań dotyczyło edukacji oraz zdrowia i pomocy społecznej.

2020 rok jest troszeczkę słabszy od lat, kiedy mieliśmy duże inwestycje, ale to był pierwszy rok z pandemią i kondycja naszych przedsiębiorców była słabsza

– podsumował sekretarz Olsztyna Stanisław Gorczyca.

00:00 / 00:00

Raport był cukierkowy, nie zawierał wielu istotnych treści, które pokazują, że Olsztyn nie jest w dobrej kondycji – podkreślił Radosław Nojman, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta.

Kwestie infrastruktury sportowej w mieście, także tej przyszkolnej, są szkoły bez sali sportowej. Poza tym ubożeje oferta kulturalna miasta. Olsztyn się wyludnia, tracimy ludzi młodych.

00:00 / 00:00

Radni klubu PiS byli przeciwni przyznaniu prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi absolutorium i wotum zaufania. Za były kluby Ponad Podziałami, Koalicji Obywatelskiej czy Demokratyczny Olsztyn.

W głosowaniu dotyczącym udzielenia prezydentowi Olsztyna wotum zaufania szesnastu radnych było za, przeciw siedmiu, jedna osoba się wstrzymała. W przypadku absolutorium z wykonania budżetu miasta za ubiegły rok, szesnaście osób zagłosowało za, sześć było przeciw, a dwie wstrzymały się od głosu.

 

Autor: W. Chromy/ M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Piotr Grzymowicz, absolutorium, prezydent Olsztyna
Radni udzielili absolutorium zarządowi powiatu braniewskiego

Radni powiatu braniewskiego podczas czerwcowej sesji udzielili absolutorium zarządowi powiatu braniewskiego. Radni podczas głosowania byli w tej sprawie jednogłośni. Regionalna Izba Obrachunkowa także pozytywnie zaopiniowała wniosek....

Zamknij
RadioOlsztynTV