Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Olsztyna z absolutorium. Problemem miasta jest malejąca liczba mieszkańców. Dlaczego tak jest?

fot. Przemysław Getka

Prezydent Olsztyna uzyskał wotum zaufania i absolutorium. Oba głosowania poprzedziła kilkugodzinna dyskusja na forum olsztyńskiej Rady Miasta.

Olsztyńska rada miasta rozpatrzyła raport o stanie Olsztyna w roku 2019. Czytamy w nim m.in. o malejącej liczbie mieszkańców. W roku ubiegłym ubyło ponad tysiąc mieszkańców.

Prezydent Piotr Grzymowicz zwraca uwagę, że mieszkańcy przenoszą się do okolicznych miejscowości.

Temat wyludniania się Olsztyna podnosiła również opozycja, która twierdziła wręcz, że należy podjąć starania o rozszerzenie granic miasta. Szef klubu radnych PiS Radosław Nojman mówi też o konieczności stworzenia strategii promocyjnej, która pozwoli przyciągnąć inwestorów i mieszkańców.

Radni zajęli się również finansami. W roku 2019 dochody i wydatki wniosły 1 miliard 300 milionów złotych. Początkowo planowano deficyt na poziomie 133 milionów złotych, ale ostatecznie rok zamknięto nadwyżką w wysokości 216 tysięcy złotych. Opozycja krytykowała ratusz za 320-milionowy dług miasta. Koalicja odpowiadała, że zadłużanie było konieczne, by pozyskiwać dotacje unijne.

Ostatecznie prezydent Piotr Grzymowicz uzyskał wotum zaufania. „Za” głosowało 15 radnych, a 6 było przeciw. Otrzymał również absolutorium. Tu było 17 głosów za i 8 głosów przeciw.
Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Olsztyn, Piotr Grzymowicz
Przed prezydentem Elbląga głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium. „Budżet został zrealizowany z nadwyżką”

Podczas specjalnej konferencji zwołanej przed czwartkową debatą i sesją Rady Miasta Witold Wróblewski podkreślił, że budżet został zrealizowany z nadwyżką. Plan był na 678 milionów złotych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV