Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

+ Prezydent Olsztyna z absolutorium

Sesja Rady Miasta Olsztyna, fot. A. Socha

Radni miejscy Olsztyna w znaczącej większości pozytywnie ocenili wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Od głosu wstrzymali się jedynie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił Dariusz Rudnik z PiS, jego klub był przeciwny budżetowi w tej formie. Zaskoczeniem było głosowanie za absolutorium radnych pozostającego w opozycji Demokratycznego Olsztyna – mówił przewodniczący klubu Czesław Jerzy Małkowski. Takimi słowami pozytywnie zaskoczony wydawał się prezydent Piotr Grzymowicz, który podziękował radnym i obiecał kolejne działania na rzecz miasta.

Prezydent Olsztyna wskazywał, że w ubiegłym roku dochody miasta wzrosły, a na inwestycje udało się pozyskać znaczne środki zewnętrzne. Nadwyżka dochodów bieżących nad wydatkami wyniosła natomiast 79 milionów złotych.

 Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Olsztyńscy radni przyjęli także Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia.
Zakłada on między innymi ograniczenie prędkości w śródmieściu do 30 km/h, a na Starym Mieście utworzenie strefy zamieszkania, co dałoby pierwszeństwo pieszym przed samochodami. Oprócz tego budowę parkingów i tzw. ringu, którym kierowcy mogliby objechać centrum miasta.

P. Grzymowicz

Jak mówił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, dokument ten jest dobrze postrzegany nie tylko w Olsztynie. Ostatnio bardzo spodobał się między innymi w Koszalinie, gdzie zyskał wysokie oceny.

D. Rudnik

Dariusz Rudnik z Prawa i Sprawiedliwości był sceptyczny. Jak mówił, przedsiębiorcy ze Starego Miasta mają słuszne obawy, że ruch samochodowy zostanie wyprowadzony z najstarszej części Olsztyna, a przez to stracą klientów.

Ł.Łukaszewski

Obawy radnego Prawa i Sprawiedliwości próbował rozwiać Łukasz Łukaszewski z Platformy Obywatelskiej, który zaznaczał, że strefa zamieszkania nie oznacza zakazu wjazdu dla samochodów.

Strategia Rozwoju Olsztyna sięga 2020 roku. Pieniądze na jej realizację mają pochodzić głównie ze środków zewnętrznych.

 

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w absolutorium, śródmieście, prezydent Olsztyna, sesja rady miasta Olsztyna
Jednogłośne absolutorium zarządu województwa

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego jednogłośnie udzielił zarządowi województwa absolutorium z wykonania budżetu za rok 2014. "Za" głosował nawet klub radnych PiS, który w ostatnich latach zwyczajowo wstrzymywał...

Zamknij
RadioOlsztynTV