Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Elbląga otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Opozycyjni radni mają jednak zastrzeżenia

Fot. M. Stankiewicz

Elbląska Rada Miasta udzieliła prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu wotum zaufania po zapoznaniu się z Raportem o stanie miasta. W głosowaniu udział wzięło 22 z 25 elbląskich radnych. Prezydent Elbląga otrzymał również absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku.

Szesnastu radnych było za udzieleniem wotum zaufania, sześciu przeciw, a jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu, tłumacząc tę decyzję niejasnymi kryteriami dotyczącymi danych w raporcie. – To transparentny obraz dokonań samorządu w roku ubiegłym. Stabilność finansowa jest zadowalająca – uważa przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk z Koalicji Obywatelskiej.

00:00 / 00:00

Opozycyjni radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości mają do Raportu o stanie miasta wiele krytycznych uwag, które dotyczą tego, czego prezydent w minionym roku nie zrobił. To np. brak działań w kwestii bezpieczeństwa energetycznego miasta i zaopatrzenia w ciepło czy napraw dróg – wymienia radny PiS Marek Pruszak. Opozycja nie znalazła w raporcie też żadnych działań miasta związanych z budową Kanału Żeglugowego przez Mierzeją Wiślaną.

00:00 / 00:00

Witold Wróblewski otrzymał ponadto absolutorium  za wykonanie budżetu w 2018 roku. Za jego udzieleniem zagłosowało 17 radnych, sześcioro wstrzymało się od głosu. Prezydent Elbląga podkreśla, że to zbiorowy sukces.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, w poprzedniej kadencji Rada Miasta większością głosów Prawa i Sprawiedliwości nie udzielała prezydentowi absolutorium, mimo zatwierdzenia wykonania budżetów w roku 2015, 2016 i 2017. Powodem była m.in zła współpraca z radą. Teraz sześciu z siedmiorga radnych wstrzymało się od głosu. Absolutorium wynika z raportu o stanie miasta –  tłumaczy radny PiS Paweł Kowszyński.

00:00 / 00:00

Rada Miasta przyjęła wcześniej sprawozdanie z wykonania budżetu Elbląga w 2018 roku. Wyniósł on ponad 650 mln zł. Zadłużenie miasta wynosi teraz 304 mln zł – czyli niespełna 48%. Miasto uzyskało ponad 41 mln zł nadwyżki. Sprawozdanie zostało wcześniej pozytywnie zaopiniowanie przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

W debacie dotyczącej raportu głos zabrali nie tylko radni, ale też sześcioro mieszkańców Elbląga. Mówili m.in. o stanie kultury, współpracy z dzielnicami czy ratowaniu miejskich zabytków.

Fot. M. Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rada Miasta, Paweł Kowszyński, absolutorium, Marek Pruszak, Witold Wróblewski, Antoni Czyżyk
Darmowa komunikacja miejska dla uczniów olsztyńskich szkół. Jest jednak kilka warunków do spełnienia

Uczniowie olsztyńskich szkół podstawowych będą za darmo jeździć komunikacją miejską. Taką decyzję podjęła wczoraj olsztyńska Rada Miasta. Warunkiem skorzystania przez ucznia z darmowej komunikacji będzie zamieszkanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV