Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes Polmleku oskarżony o zanieczyszczenie rzeki Łyny. Prokuratura potwierdza: sprawa trafiła do sądu

Fot. www.naszlidzbark.pl

Prokurator Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko prezesowi Spółdzielni Mleczarskiej Polmlek, którego oskarżono o to, że ścieki z zakładu zatruwały rzekę Łynę.

Rzecznik prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował, że akt oskarżenia trafił do sądu w Lidzbarku Warmińskim.

W toku śledztwa, na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono, że w okresie od 1 marca 2017 r. do 18 marca 2018 r. dochodziło do zanieczyszczania wody znajdującej się w rzece Łyna. Spowodowało to istotne obniżenie jakości wody

– podał w komunikacie Stodolny.

W ocenie prokuratury, do wycieku ścieków do rzeki doszło „w wyniku nie utrzymywania w należytym stanie technicznym urządzeń zabezpieczających wodę przed zanieczyszczeniem wytwarzanym przez Polmlek, przez co następowało wylewanie się ścieków z urządzeń oczyszczalni wprost do gruntu oraz dochodziło do wielokrotnego zrzutu kolektorem ściekowym dużych ilości substancji niedostatecznie oczyszczonych o stężeniu przekraczającym dopuszczalne wartości” – napisała prokuratura w komunikacie wydanym w tej sprawie. Podano także, że dane te zostały potwierdzone badaniami przeprowadzanymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz opinią biegłego z zakresu ochrony środowiska.

Oskarżonym w tej sprawie jest prezes Polmleku. Prokuratura podała, że w śledztwie prezes nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Łyna jest główną rzeką Warmii i coraz popularniejszym szlakiem kajakowym.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, prokurator, oskarżenie, Łyna, zanieczyszczenie, Polmlek, Krzysztof Stodolny
Straciła stanowisko za prowokację. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach odwołana

Naczelnik urzędu skarbowego w Bartoszycach, która prowadziła sprawę słynnej niefiskalnej żarówki w warsztacie samochodowym została odwołana. Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Renata Kostowska podała, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV