Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier: w tarczy 2.0 znajdą się m.in. świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek na ZUS

Fot. KPRM / Twitter

W tarczy 2.0 znajdą się dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej premier przedstawił rozwiązania rządu dla gospodarki w ramach tarczy antykryzysowej 2.0.

Zdaniem Morawieckiego państwo polskie ratuje polskich przedsiębiorców i polskie miejsca pracy.

Całe branże mogłyby być zmiecione z powierzchni polskiej gospodarki, gdyby nie te działania, które proponujemy w ramach tarczy 2.0

– ocenił.

Premier zapowiedział, że działania w ramach tarczy 2.0. będą działaniami, które częściowo znamy z naszego instrumentalium wiosennego.

Wśród zaproponowanych rozwiązań znajdą się: dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, które – jak podkreślił premier – będzie można powtarzać w sytuacji, jeśli gospodarka nie będzie wychodziła na prostą, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Premier ocenił, że 2021 rok będzie rokiem przełomu gospodarczego.

Musimy odbić się po recesji roku 2020

– oświadczył.

Morawiecki o pomocy dla gospodarki: zgłoszenia po środki z nowej tarczy już w najbliższych dniach

Firmy mogą zgłaszać się po środki z nowej tarczy już w najbliższych dniach – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jeśli pomoc będzie konieczna też w styczniu, lutym, marcu, to ona dalej będzie dostępna. Zadeklarował, że rząd jest przygotowany od strony operacyjnej, technicznej i informatycznej.

Termin wypłacania środków jest otwarty.

Z jednej strony nie wiemy, jakie będą skutki i jak długotrwały będzie atak wirusa na gospodarkę, więc wolę, żeby przedsiębiorcy wiedzieli, że jeśli pomoc będzie konieczna również w styczniu, lutym, marcu, to ona dalej będzie dostępna

– wyjaśniał szef rządu.

Zaznaczył przy tym, że choć środki na pomoc dla firm pochodzą z sektora finansów publicznych państwa polskiego, to w niektórych przypadkach trzeba notyfikować programy w Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska czasami nie natychmiast odpowiada na nasze wnioski, dlatego proces notyfikacyjny powstrzymuje nas od błyskawicznego działania

– powiedział.

Morawiecki dodał, że środki na pomoc dla firm zostały wypracowane w wyniku uszczelnienia systemu finansowego i uzdrowienia finansów publicznych w poprzednich czterech latach.

Premier zaznaczył, że wartość Tarczy 2.0 to co najmniej 35-40 mld zł, w tym 3 mld zł dla mikrofirm, 5 mld zł dla małych firm i 25-27 mld zł dla średnich i większych firm. Przewidziano dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Fot. KPRM / Twitter

Fot. KPRM / Twitter

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, premier, Mateusz Morawiecki, uwaga
Rekord zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju odnotowano ponad 16,6 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19

W Polsce w ciągu doby zarejestrowano 16 687 zakażeń koronawirusem. Zmarło 580 osób. W regionie wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 1210 osób (najwięcej od początku pandemii), zmarły 22...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV