Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Morawiecki w Piszu: Uproszczenie systemu podatkowego jest celem numer jeden na 2018 rok

Premier Mateusz Morawiecki w Piszu. Fot KPRM

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Piszu. Odwiedził zakład produkcji mebli i spotkał się także z przedsiębiorcami z regionu. W południe szef rządu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ciągu kilku lat jest „w zasięgu ręki” pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w firmie meblarskiej Telmex w Piszu. Podczas krótkiej konferencji prasowej w tym zakładzie Morawiecki podkreślał, że polskie rodzinne firmy meblowe odnoszą coraz większe sukcesy na całym świecie, a „branża meblowa jest naszą branżą eksportową numer jeden”.

„Chciałbym pogratulować wszystkim polskim producentom mebli” – powiedział. „Jesteśmy na dobrej drodze, by likwidować bariery rozwojowe, zależy nam na tym, by ekspansja polskich firm na Europę i na świat była jak najsilniejsza” – dodał. Zdaniem premiera pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie „jest w zasięgu ręki w ciągu kilku lat”. Morawiecki dodał, że o ile można sobie wyobrazić życie bez samochodu i telewizora, „bez stołu i krzesła ciężko sobie wyobrazić”.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z przedsiębiorcami z Warmii i Mazur. W spotkaniu z premierem uczestniczyli przedstawiciele zarówno małych jak i dużych firm, nie tylko z branży meblarskiej. Większość z nich prowadzi działalność na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Piski zakład, który odwiedził Premier zatrudnia ponad 300 osób i należy do wielozakładowej firmy z polskim kapitałem, która poza produkcją mebli zajmuje się też przetwarzaniem biomasy energetycznej oraz działalnością TLS (transport, spedycja, magazynowanie).

Przemysł drzewno-meblarski – obok produkcji żywności i tzw. ekonomii wody – uważany jest za strategiczny sektor gospodarki woj. warmińsko-mazurskiego, które plasuje się w czołówce regionów w kraju pod względem wielkości i wartości produkcji tej branży.

Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie i szóstym największym ich producentem. Na eksport trafia 90 proc. produkcji naszych firm. Głównym odbiorcą mebli z Polski są Niemcy, na kolejnych miejscu jest Wielka Brytania, następnie Czechy i Francja.

Podczas wizyty premier Morawiecki poruszył także temat systemu podatkowego.

Uproszczenie systemu podatkowego jest celem numer jeden na 2018 rok – przekonywał w Piszu premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, obecny system podatkowy to narastający gąszcz różnych przepisów: – Rozwikłać te różne supełki gordyjskie na pewno nie będzie łatwo. To jest cel, który postawiłem przed ministerstwem finansów i panią minister – żeby uprościć system podatkowy. To numer jeden.

Kolejnym priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego, jak mówił w Piszu, będzie kontynuacja polityki uszczelniania systemu podatkowego:

Przedsiębiorcy powiedzieli mi, że to proces, który ich tylko ucieszył. Wyeliminowanie przestępstw, patologii, karuzel watowskich, które doprowadziło do tego, że w roku 2017 mamy 30 mld złotych więcej z VATu, jest wielkim polskim sukcesem. te pieniądze mamy na cele społeczne.

W programie piątkowej wizyty premiera w Piszu znalazło się też złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pamiątkowa tablica znajduje się na rondzie, któremu w maju 2010 r. piska rada miasta nadała imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku prezydenta.

Więcej o wizycie szefa rządu będziemy informować w wiadomościach Radia Olsztyn.

 

Autor: Marcin Boguszewski/PAP/M. Lewiński
Redakcja: A.Socha/A. Podbielska
Fot. K.Pakulnicki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pisz, Ikea, wizyta, Mateusz Morawiecki, uwaga, pilne
Kolejne zmiany w sądach. Minister Ziobro odwołał prezesów w Elblągu i Braniewie

Niska efektywność w sądach rejonowych w Elblągu i Braniewie jest powodem zmian na stanowiskach prezesów w placówkach - informuje ministerstwo sprawiedliwości. Przeprowadzono analizę jakości pracy oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV