Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Morawiecki odwiedził Ostródę. Spotkał się z młodzieżą polskiego pochodzenia z Litwy, Ukrainy i Białorusi


„Chcemy, żeby Polacy wracali do kraju” – mówił premier Mateusz Morawiecki, który w Ostródzie odwiedził Dom Polonii. To placówka prowadzona przez Stowarzyszanie Wspólnota Polska.

Premier zaznaczył, że rządowi zależy na powrocie tych Polaków, którzy za chlebem wyjechali do Irlandii, Wielkiej Brytanii i np. Francji.

Chcemy, żeby jak najwięcej ich wracało. To jest ta imigracja powrotna Polaków do ojczyzny, do matek, ojców, czasami do swoich dzieci. Otwieramy przed nimi drzwi.

Dariusz Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej, podkreślał, że stowarzyszanie, któremu przewodzi, właśnie taką politykę realizuje.

Wielu młodych ludzi chce przyjeżdżać tutaj do Polski, aby m.in realizować swoje plany i marzenia. Z różnych przyczyn mieszkają za wschodnią granicą, ale i w innych częściach świata. Należy pamiętać, że blisko 20 mln, a więc 1/3 naszego narodu, jest rozsiana po świecie na różnych kontynentach.

W rozmowie z dziennikarzami premier Morawiecki mówił m.in. o tych Polakach, którzy kiedyś zostali zesłani na Syberię lub do Kazachstanu. – Dla tych Polaków mamy też rekordową liczbę Kart Polaka. W zeszłym roku było ich 10 tysięcy. Tu pokazujemy w jaki sposób staramy się przyciągnąć do Polski i polskości.

Prezes Rady Ministrów odniósł się także do posiedzenia Rady Europejskiej w Salzburgu.

Bardzo mocno, jednoznacznie podkreśliłem, że nasza polityka w zakresie uchodźców się nie zmieniła. Przyjmujemy 0 uchodźców. Jedyną polityką migracyjną, gdzie chcemy nadrobić wielkie krzywdy z przeszłości, to jest otwarcie drzwi dla takiej młodzieży, z którą choćby dzisiaj się spotkałem.

W Ostródzie premier spotkał się z uczestnikami warsztatów matematycznych – uzdolnioną polską młodzieżą z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Później odwiedził zakład produkcji odzieży w Iławie. Szef rządu spotkał się z właścicielem i pracownicami przedsiębiorstwa.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio/A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rząd, wizyta, premier, video, Mateusz Morawiecki, Exellent
Posłuchaj i obejrzyj debatę kandydatów na prezydenta Olsztyna

21 października będziemy wybierać przedstawicieli w radach gmin, powiatów, sejmikach wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Na antenie Radia Olsztyn prezentujemy przedwyborcze debaty. O...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV