Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy: Jako jedyni jesteśmy gwarantami, że programy rozwojowe zostaną utrzymane

Fot. K.Olszewski

Wdrożyliśmy programy społeczne i rozwojowe za 80 miliardów złotych i gwarantujemy, że te programy będą kontynuowane – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z politykami PiS i sympatykami tej partii na zamku w Nidzicy.

Podczas przemówienia zaznaczył, że Polska jest jednym z trzech największych eksporterów w przemyśle meblarskim, który jest mocno rozwinięty na Warmii i Mazurach. Wspomniał  o szansie rozwoju regionu poprzez budowę drogi Via Baltica i modernizację krajowej 16 i prosił sympatyków PiS o „mobilizację dla dobra Polski i przyszłych pokoleń”. Szef rządu apelował o pójście na wybory parlamentarne.

Mateusz Morawiecki mówił o programach rozwojowych m.in. Funduszu Dróg Samorządowych, który przykłada się do modernizacji dróg w Nidzicy na przykładzie ulicy Kościuszki, na którą przeznaczono z budżetu państwa 13 milionów złotych dotacji, a dla całego powiatu około 30 milionów złotych.

Premier porównał to z rządami PO-PSL. Mówił, że bywały lata, że na całe województwo warmińsko – mazurskie przeznaczano 30 milionów złotych.  Mamy gigantyczną różnicę między tym jak było, a tym jak jest dzisiaj  – podkreślał.

Nasi przeciwnicy i ich sojusznicy nawet ukuli takie powiedzenie: „Chcemy, żeby było tak, jak było”. Oni tego się nie wstydzą, oni nawet tak mówią głośno: „Chcemy, żeby było tak, jak było”. Czy my chcemy, żeby było tak, jak było?

– pytał premier, na co zgromadzeni krzyczeli: „Nie”.

Jeżeli nie chcemy, żeby było tak, jak było, jeśli nie chcemy powrotu do tamtej rzeczywistości, ale jeszcze nawet gorzej, bo okraszonej rewolucjami ideologicznymi, różnymi fanaberiami obyczajowymi. Jeśli nie chcemy powrotu do takiej rzeczywistości jeszcze połączonej z tym, co nie pasuje do Polski, te rewolucje najróżniejszego rodzaju, to głosujmy na Prawo i Sprawiedliwość, oddajmy głos na tych, którzy są gwarantami normalności

– podkreślał szef rządu.

Zielona Polska, to program Prawa i Sprawiedliwości na kolejne lata – zapowiedział Mateusz Morawiecki w Nidzicy. Szef rządu podkreślił, że Warmia i Mazury jako Zielone Płuca Polski muszą być zachowane, ale też odpowiednio zagospodarowane.

Premier przypomniał, że już obniżył normy alarmowe dla pyłów. Poprawie czystości środowiska ma również służyć zalesianie i program „mój prąd”, który zachęca do montowania paneli słonecznych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że poszerzane są także możliwości sprowadzania z zagranicy gazu, który relatywnie mniej zanieczyszcza środowisko niż inne źródła. W dalszej perspektywie jest energia atomowa.

Premier kilkakrotnie apelował do uczestników spotkania o mobilizację wyborczą, prosił, by każdy namówił kogoś nieprzekonanego do głosowania na PiS.

Jesteśmy na zamku w Nidzicy, który został zdobyty po bitwie pod Grunwaldem (w lipcu 1410 r.), ale już we wrześniu utracony. Można swoją szansę przegrać albo jej nie wykorzystać. Dlatego mobilizacja wyborcza jest szalenie ważna

– mówił premier Morawiecki.

W spotkaniu uczestniczyli posłowie PiS Jerzy Gosiewski i Wojciech Kossakowski oraz kandydaci PiS do Sejmu z okręgu olsztyńskiego. Byli obecni także przedstawiciele „Porozumienia” Jarosława Gowina: prof. Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij, którzy kandydują do Sejmu.

Posłuchaj całego wystąpienia Mateusza Morawieckiego

Obecny na spotkaniu prof. Wojciech Maksymowicz, jedynka na olsztyńskiej liście Prawa i Sprawiedliwości, skomentował słowa premiera Morawieckiego o profitach płynących z uszczelnienia podatku VAT.

00:00 / 00:00

Ubiegający się o reelekcję poseł Wojciech Kossakowski przypomniał, że to nie jedyna w ostatnim czasie wizyta premiera na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Pochodzący właśnie z Nidzicy Patryk Kozłowski, kandydujący do Sejmu, podkreślał, że powiat nidzicki rzadko jest odwiedzany przez najwyższe władze.

00:00 / 00:00

Premier w swoim wystąpieniu wskazał kolejne kroki po ewentualnie wygranych wyborach. Nie zabrakło deklaracji dotyczących Warmii i Mazur

– podkreślał wojewoda Artur Chojecki, startujący z pozycji 3 z olsztyńskiej listy Prawa i Sprawiedliwości.

00:00 / 00:00

Czas sprawowania rządów PiS był dobry dla Warmii i Mazur, mamy nadzieję, że nadal nasz regon będzie się rozwija. Rządy PiS to poprawa jakości życia w regionie. W ostatnich czterech latach zniknęło skrajne ubóstwo, wracają posterunki policji, wrócił przemysł i wojsko. Mamy w regionie wojska NATO, wojsko wróci do Olsztyna, bo ma być tu ulokowane dowództwo 16. dywizji. Wraca nadzieja, że na Warmii i Mazurach może być lepiej.

– mówił na spotkaniu z premierem szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit.

Nidzica była kolejnym miejscem na mapie Polski, gdzie Mateusz Morawiecki podsumował działania rządu. 13 października Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Fot. K.Olszewski

—————————————————————————————————-

Rano premier Mateusz Morawiecki podziękował za wsparcie, jakie w ostatnich dniach udzielane jest jego choremu ojcu. Kornel Morawiecki zmaga się z rakiem trzustki. W piątek rano trafił do szpitala, jego stan lekarze określają jako „ciężki”.

Bardzo dziękuję wszystkim ludziom dobrego serca, przyjaciołom i konkurentom politycznym, którzy kierują słowa wsparcia dla mojego Ojca. Jestem za każdą dobrą myśl, dobre słowo wszystkim Państwu bardzo wdzięczny

– napisał na Twitterze szef rządu.

 

W piątek Andrzej Duda w „uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej” nadał Kornelowi Morawieckiemu Orła Białego. Prezydencki minister Andrzej Dera podkreślił, że Kornel Morawiecki ma ogromne zasługi dla polskiej wolności i niepodległości.

To jest człowiek, który jest ikoną polskiego dążenia do wolności. Jego postać absolutnie jednoznacznie pokazuje, że walka z komunizmem, systemem, który został nam narzucony, była częścią jego życia, i nie tylko jego. On stworzył cały zespół ludzi związanych z Solidarnością Walczącą, która się temu systemowi sprzeciwiała

– powiedział prezydencki minister.

Kornel Morawiecki, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji, jest liderem założonej w 2016 roku partii Wolni i Solidarni, już w młodości angażował się w politykę. W czasach PRL był znanym działaczem opozycji antykomunistycznej, założycielem niepodległościowej organizacji Solidarność Walcząca.

W wyborach 13 października 2019 Kornel Morawiecki jest kandydatem PiS do Senatu w województwie podlaskim.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP/W.Chormy/D.Grzymska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nidzica, spotkanie, premier, wybory parlamentarne
Zderzenie trzech aut na krajowej siódemce. Pięć osób jest rannych, w tym dwoje dzieci

Pięć osób rannych w wypadku na trasie krajowej numer 7. Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze między Mławą a Nidzicą. Jedno z aut dachowało. Do...

Zamknij
RadioOlsztynTV