Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Mateusz Morawiecki, burmistrz Włoch i odpowiedzialność zbiorowa za niesegregowanie śmieci. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni


Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:

  • Konfederacja – Piotr Lisiecki,
  • Lewica – Zbigniew Szczypiński,
  • PSL – Krzysztof Hećman,
  • Koalicja Obywatelska – Janusz Cichoń,
  • Prawo i Sprawiedliwość – Dariusz Rudnik.

TEMAT 1
Klub parlamentarny PiS będzie rekomendował Elżbietę Witek na marszałka Sejmu, kandydatem na marszałka Senatu będzie Stanisław Karczewski; będziemy także rekomendować Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera – oświadczył szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.

Decyzje zapadły w podwarszawskim Ożarowie Mazowieckim, gdzie zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu nowy klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Skupmy się na premierze Mateuszu Morawieckim. Jak goście audycji oceniają jego kandydaturę na funkcję szefa polskiego rządu?

TEMAT 2
Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uwzględnił wniosek prokuratury i zadecydował o zastosowaniu aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy wobec burmistrza dzielnicy Włochy Artura W. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie 200 tysięcy złotych łapówki.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób uwikłanych w korupcyjny proceder. Jedną z nich był burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. Samorządowiec – jak wynika z informacji CBA – został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B., a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

CBA podało też, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował w środę o wykluczeniu burmistrza dzielnicy Włochy z partii. Jak przekazał rzecznik PO Jan Grabiec, decyzja władz partii była w tej sprawie jednomyślna.

TEMAT 3
Drożej bez segregacji. Olsztyńska Rada Miasta o połowę zwiększyła opłatę za nieposegregowane śmieci. Od 6 września w całej Polsce obowiązują przepisy, zgodnie z którymi każdy powinien segregować śmieci. W Olsztynie stawka za odbiór śmieci segregowanych wynosi 18 złotych miesięcznie. Za brak segregacji grozi natomiast kara – i ta kara decyzją Rady Miasta wzrośnie do 54 złotych miesięcznie za osobę.

To konieczne. Olsztyn musi wypełnić wskaźniki dotyczące segregacji

– przekonuje radny Platformy Obywatelskiej Łukasz Łukaszewski. Na razie Olsztyn zbiera selektywnie 25 procent śmieci – tymczasem w roku przyszłym będzie musiał osiągnąć ten wskaźnik na poziomie 50 procent. Podwyższona opłata za brak segregacji wejdzie w życie dwa tygodnie po opublikowaniu uchwały Rady Miasta w Dzienniku Urzędowym Wojewody – czyli prawdopodobnie w grudniu.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Od lewej: Dariusz Rudnik (PiS), Janusz Cichoń (PO), Marek Lewiński, Zbigniew Szczypiński (SLD), Krzysztof Hećman (PSL)

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w audycja, video
Jerzy Małecki: Mam nadzieję, że Andrzej Duda wygra i nie będzie potrzebna druga tura wyborów prezydenckich

Andrzej Duda wygra przyszłoroczne wybory prezydenckie - przekonywał w Porannych pytaniach poseł PiS Jerzy Małecki. W ocenie parlamentarzysty przewaga urzędującego prezydenta może być na tyle duża,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV