Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie tona karmy trafiła do schronisk dla zwierząt! Dziś finał akcji „Przyjaciół się nie wyrzuca”

Fot. K. Pakulnicki

Prawie tonę karmy dla psów i kotów zabranej podczas akcji „Przyjaciół się nie wyrzuca” przekazaliśmy dziś schroniskom w Tomarynach i Ostródzie. Akcję hojnie wsparli nasi słuchacze, którzy okazali wielkie serca.

Kampania społeczna „Przyjaciół się nie wyrzuca” miała na celu nagłośnienie problemu porzucania zwierząt przez swoich opiekunów. Wspomogliśmy zwierzęta i nagrodziliśmy każdego, komu leży na sercu los bezpańskich zwierząt.

Jak tłumaczyła Sylwia Pacewicz, kierownik schroniska dla zwierząt w Tomarynach, takich darów jak te przywiezione przez Polskie Radio Olsztyn, potrzeba cały czas.

Zachęcam do wspierania tych psiaków częściej – nie tylko pojedyncze akcje raz lub dwa w roku. Zachęcam także do odwiedzania schronisk, bo takie przyjazdy to jedyny kontakt zwierzęcia z człowiekiem. A jesteśmy odpowiedzialni za czworonogi, które oswoiliśmy.

Schronisko w Tomarynach znajduje się za Gietrzwałdem. Psiaki można odwiedzać 7 dni w tygodniu od godziny 10.00 do 16.00. – Dla nas nie istnieją święta, schronisko można odwiedzać 365 dni w roku. Tomaryny są daleko od Olsztyna i przyjeżdża do nas niewielu wolontariuszy, a potrzeby są ogromne.

Na terenie Polski żyje ponad 100 tysięcy bezdomnych psów. W sezonie wakacyjnym ta liczba wzrasta, ponieważ wielu ludziom zwierzak przeszkadza w zaplanowanym urlopie. Psy, ale także i koty przywiązywane są do drzewa, lądują w śmietnikach lub  w odludnych miejscach.

Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, co roku w miesiącach wakacyjnych liczba zwierząt w schroniskach wzrasta o ponad 20%. Równocześnie w tym okresie spada liczba adopcji.

Porzucenie psa lub kota to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można mu zrobić. Zwierzę pozostawione samo w obcym miejscu cierpi, boi się. Nie rozumie, dlaczego nie jest ze swoją rodziną.

Zwierzę nie zaopiekuje się samo sobą. Potrzebuje właśnie Ciebie. Potrzebuje Twojej opieki, dobroci i miłości. Nie zasługuje na zapomnienie. Jesteś dla niego całym jego światem. Pamiętajmy, że to nie zabawka, którą można wyrzucić gdy się nam znudzi, tylko przyjaciel, a przyjaciół się nie wyrzuca.

Posłuchaj rozmowy z Sylwią Pacewicz

Redakcja: Ł. Sadlak

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w psy, schronisko dla zwierząt, uwaga, pilne, Przyjaciół się nie wyrzuca
Marcin Domian: Wspólnie starajmy się o dobro naszych pupili

Dziś w Bliższych Spotkaniach głównym tematem jest akcja społeczna Polskiego Radia Olsztyn „Przyjaciół się nie wyrzuca”. Nasze studio wyjazdowe znajduje się przed hipermarketem TESCO w Olsztynie,...

Zamknij
RadioOlsztynTV