Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie stu nowych żołnierzy WOT w regionie. To ostatnia przysięga w tym roku

Fot. J. Sulecki

W Braniewie prawie 90 rekrutów WOT złożyło przysięgę wojskową. Pochodzą z całego województwa warmińsko-mazurskiego m.in. Elbląga i powiatu  elbląskiego, Olsztyna, Ełku i Giżycka. Chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów nie brakuje.

Żołnierzom gratulował dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Jarosław Kowalski.

Żołnierze! Stajecie przez społecznością Warmii i Mazur – twarzą w twarz z Polakami, którzy oczekują od was dobrej i skutecznej służby. Licząc na gotowość do działania, doceniają wasz patriotyzm.

– Nigdy nie będę żałowała podjęcia takiej decyzji – podkreślała Kamila Stabrowska.

Była to bardzo dobra decyzja i doświadczenie. Po tych szesnastu dniach towarzyszą mi same pozytywne odczucia (…) Co mnie zachęciło? Nowe wyzwania, ciekawość i coś nowego. Było bardzo intensywnie, ale do przeżycia. Jeżeli tylko ktoś chce, to z pewnością da radę

– dodał szeregowy Filip Bujak.

Szkolenie to czas w trakcie którego kadeci poddawani są próbie oraz poznają podstawy służby w wojsku – podkreślił dowódca kompanii szkolnej porucznik Michał Turzański.

Ćwiczymy strzelanie do celów ruchomych i do celu stałego. Żołnierze nabywają podstawowe umiejętności przemieszczania się sekcji lekkiej piechoty, szyki marszowe oraz zasady korespondencji radiowej. Jeżeli chodzi o zajęcia chemiczne, to była sprawdzana szczelność masek z racji zagrożenia przed bronią masowego rażenia. Nowo przyjęci szeregowi zapoznali się także z regulaminami obowiązującymi, zarówno na placu apelowym, jak i wobec przełożonych. Takie szkolenie musimy przeprowadzić w ciągu szesnastu dni. Niewątpliwie jest to dla nich trudny czas zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

00:00 / 00:00

Choć szkolenie do łatwych nie należy, chętnych do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej nie brakuje. Jedną z takich osób jest szeregowy Grzegorz Hawrylak.

Sytuacja geopolityczna jest nieciekawa. Myślę, że każdy powinien się przeszkolić, żeby w razie kryzysu oraz potrzeby móc stanąć w szeregi armii.

00:00 / 00:00

W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 3 tysiące 300 żołnierzy. Sobotnia przysięga była ostatnią w tym roku.

Posłuchaj relacji Jana Suleckiego

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. WOT

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierz, Braniewo, terytorialsi, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Święto 9. Batalionu Dowodzenia. „Wasza służba zasługuje na najwyższe wyrazy uznania”

W Olsztynie odbyły się uroczyste obchody święta 9. Batalionu Dowodzenia i Łączności Wojsk Lądowych RP. Formacja jest podporządkowana 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jej rolą jest zabezpieczanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV