Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 80 tysięcy firm przeszło na „Mały ZUS”

Fot. fotolia.pl

Blisko 80 tysięcy firm zdecydowało się już przejść na Mały ZUS – poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Termin składania wniosków mija w środę – 8 stycznia.

Jest to rozwiązanie, które pozwoli najmniejszym firmom płacić niższe składki. Z nowych przepisów, które weszły w życie z początkiem roku, mogły skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jeśli ich roczne przychody nie przekraczają 30 – krotności minimalnego wynagrodzenia. W rezultacie ich składki na ubezpieczenie społeczne będą adekwatne do przychodów i mogą wynosić nie więcej niż 620 złotych, zamiast ponad 1200 złotych, jak dotąd.

Minister Emilewicz pytana czy termin rejestracji zostanie wydłużony odpowiedziała, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do premiera Mateusza Morawieckiego.

00:00 / 00:00

Szacuje się, że nowych rozwiązań może skorzystać blisko 200 tysięcy przedsiębiorców. W ubiegłym tygodniu rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz złożył wniosek do premiera o wydłużenie terminu rejestracji dla beneficjentów tzw. Małego ZUS-u. Jego zdaniem „utrzymanie terminów zmiany kodów w ZUS na dzień 08.01.2019 r. pozbawi tysiące potencjalnych beneficjentów Małego ZUS możliwości skorzystania z szansy jaką dała przedsiębiorcom Konstytucja Biznesu”.

Niestety wielu przedsiębiorców – zwłaszcza tych, którzy ledwo wiązali koniec z końcem, właśnie z powodu obciążeń ZUS – wciąż nie wie o małym ZUS

– dodał Adam Abramowicz.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedsiębiorcy, firmy, Jadwiga Emilewicz, mały ZUS
Mała firma-mały ZUS. Sprawdź, czy zmiany, które wejdą od nowego roku dotyczą też Ciebie

Od 1 stycznia w życie wejdą zmiany dotyczące obniżenia składek przez niektórych przedsiębiorców. To tak zwany „mały ZUS". Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV