Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 150 tysięcy kobiet z regionu powinno zgłosić się na mammografię

Fot. fotolia.com

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce stwierdza się ponad 18,5 tysiąca nowych zachorowań rocznie. Na Warmii i Mazurach było w ubiegłym roku 1,5 tysiąca takich przypadków.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi, można wykonać profilaktyczną mastektomię. Takie zabiegi z jednoczesną rekonstrukcją piersi u osób obciążonych czynnikami ryzyka związanymi z nowotworami, wykonuje w naszym regionie Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chorób Piersi. – W zeszłym roku wykonano cztery takie zabiegi, w tym roku jeden – podała Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca też mieszkanki Warmii i Mazur do bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktycznego. Mogą je wykonać kobiety w wieku od 45 do 70 lat. W tym roku na takie badanie powinno się zgłosić około 149 tysięcy mieszkanek regionu.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Więcej w mammografia, mastektomia
Szpital w Elblągu ma profilaktyczny prezent dla pań

Z okazji Dnia Kobiet Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu ma prezent dla pań. Kobiety mogą wykonać bezpłatne i bez skierowania badania mammograficzne. - Zachęcamy kobiety do...

Zamknij
RadioOlsztynTV