Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Pracownia. Reaktywacja.” Reportaż Alicji Kulik

Maski w Bęsi – pochód po polach z kukłą przedstawiającą ptaka. Fot. E. Scheliga

Interdyscyplinarna Placówka Twórczo-Badawcza „Pracownia” z Olsztyna działała na przełomie lat 70. i 80. Była jedną z prekursorek kształtujących polską szkołę animacji kultury.

Stanowiła pomost między teatrem alternatywnym tworzonym przez grupy twórcze a profesjonalizacją animacji w organizacjach pozarządowych w latach 90.

Posłuchaj reportażu Alicji Kulik

00:00 / 00:00

W reportażu wystąpili: dr Maja Dobiasz-Krysiak – antropolożka kultury, edukatorka kulturowa i badaczka terenowa, wykładowczyni w Kat. Etnologii i Antropologii Kulturowej na UMK w Toruniu, Ryszard Michalski – animator kultury, autor i realizator programów animacyjnych i edukacyjnych, kierownik Ośrodka Animacji Kultury Czynnej w CEIK-u, lider Stowarzyszenia Tratwa, Tadeusz Burniewicz – projektant graficzny, malarz, ilustrator, Maria Jenny Burniewcz – Maria Jenny Burniewicz – eurytmistka, instruktorka teatralna, reżyserka, kompozytorka i współtwórczyni Dziecięcego Teatru Eurytmia, Wacław Sobaszek – reżyser teatralny, aktor, muzyk, kierownik artystyczny Teatru Węgajty i dr Przemysław Radwański – kulturoznawca, teoretyk i animator kultury warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Tadeusz Bury Burniewicz i Maria Jenny Burniewicz z obrazem Tadeusza Piotrowskiego. W tle ratusz w Olsztynie. Fot. M. Wieliczko

Przemarsz z obrazami przez miasto. Fot. M. Wieliczko

Parada „masek-kukieł” w Bęsi. Źródło: Archiwum „Pracowni”

Redakcja: A. Niebojewska za A. Kulik

 

Więcej w reportaż
Tajemnica pisania ikon. Posłuchaj reportażu „Spotkanie”

Pisanie ikon to skupienie, tajemnica i spotkanie. Te słowa wracają podczas rozmowy z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus, inicjatorką Warmińskiej Pracowni Ikony. Od 23 lat pracownia skupia ikonografów studiujących...

Zamknij
RadioOlsztynTV