Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prace na Srebrnym Potoku pod obserwacją. Inwestycji Wód Polskich przygląda się międzynarodowa organizacja

Diabelski kamień i Srebrny potok

Strażnicy rzek WWF będą kontrolować prace na Srebrnym Potoku w elbląskiej Bażantarni – zapowiada na swoim profilu WWF Polska. Chodzi o byt chronionych gatunków ryb i zwierząt w tym rejonie.

Kontrolerzy sprawdzali, jak przebiegają roboty na brzegach zniszczonych w powodzi dwa lata temu. To początek większej inwestycji zapowiedzianej przez Wody Polskie, związanej z regulacją Srebrnego Potoku. Wody Polskie planują docelowo ujarzmić Srebrny Potok, którego wody od dawna zagrażają Elblągowi. Tak było jesienią 2017 roku, kiedy po ulewach został zerwany mostek, fragment brzegu i biegnący nim szlak turystyczny. A z kolei wezbrana Kumiela zalała centrum miasta. Wody Polskie muszą dbać o bezpieczeństwo ludzi – tłumaczy dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandra Bodnar. Odbudowa 120-metrowego brzegu ma być ukończona jeszcze w grudniu.

Srebrny Potok jest górską rzeczką spływającą z Wysoczyzny Elbląskiej. Jej spokojny bieg zmienia się w rwącą falę powodziową podczas silnych opadów deszczu, rzadziej w czasie roztopów. Wody Polskie planują regulację i budowę zbiorników retencyjnych. Ale jak informuje rzecznik RZGW w Gdańsku – zabezpieczenie przeciwpowodziowe Srebrnego Potoku zostało zgłoszone do perspektywy finansowej na rok 2020, ale jeszcze nie zostały przyznane żadne środki.

Inwestycja pozostaje w fazie planów.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeka, powódź, kontrola, Srebrny Potok, Aleksandra Bodnar
Olecko wyda miliony na poprawę bazy wypoczynkowej

Ruszyły prace na nabrzeżach rzeki Lega w Olecku. Ta część miasta stanie się miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów. Wzdłuż brzegu rzeki do mostu...

Zamknij
RadioOlsztynTV