Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca w zawodzie to dla nich za mało. Kolejni ochotnicy chcą służyć w WOT

Szkolenie podstawowe do Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. Monika Jabłońska

Ponad 130 ochotników stawiło się, w ten weekend, w jednostce 45. batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie na szkolenie wyrównawcze. Przed jednostkami 41. i 42. batalionu lekkiej piechoty w Giżycku i Morągu ochotnicy zgłosili się na szkolenie podstawowe.

Dla grupy liczącej blisko 60 osób, nie była to pierwsza okazja zapoznania się koszarami, bowiem są to ochotnicy, którzy zgłosili się na szkolenie wyrównawcze. Mieli już styczność z wojskiem i postanowili wrócić do służby wybierając formację, którą można pogodzić z życiem prywatnym.

Na służbę w 4.Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zdecydował się kapral Kacper Kuczyński.

Służba godzi się ze studiami, z tokiem studiów, a moim marzeniem jest zostać zawodowym żołnierzem i tutaj mogę zyskać już jakieś doświadczenie. Zakładając mundur, przychodząc do jednostki wojskowej raczej każdy zdaje sobie z tego sprawę po co tu jest. Żeby bronić granic Rzeczypospolitej.

00:00 / 00:00

Wśród ochotników są m.in. miłośnicy sportu, motoryzacji, nurkowania czy historii, którzy godzą to z pracą zawodową np. hydraulika, nauczyciela, rolnika, laboranta, kierowcy, księgowej, diagnosty samochodowego i wielu innych. Ochotnicy podkreślają, że ten rodzaj służby można pogodzić z życiem prywatnym.

To fajny rodzaj odskoczni. Niektórzy w weekend morsują, inni biegają, uprawiają jakiś sport, a niektórzy w weekend idą do wojska i robią coś dla siebie i dla tego kraju

– mówi starszy szeregowy Kamil Cybulski.

00:00 / 00:00

Kolejna grupa prawie 80 ochotników, która przybyła do koszar gdzie mieści się 41. i 42. batalion lekkiej piechoty to osoby, które chcą być zaangażowane w ochronę polskiej granicy, wsparcie swoich bliskich i lokalnej społeczności. Są to głównie mieszkańcy powiatów: olsztyńskiego, szczycieńskiego, morąskiego, ostródzkiego, giżyckiego, ełckiego.

Szkolenie podstawowe, prowadzone jest w trybie mieszanym: 8 dni szkolenia będzie realizowane weekendami, natomiast kolejne 8 dni odbędzie się ciągiem podczas „Ferii w Mundurze”, które na Warmii i Mazurach odbędą się w terminie od 22 stycznia do 6 lutego.

Fot. Monika Jabłońska

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, szkolenie, służba, ochotnicy
Zmiana na stanowisku szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie

Z mundurem rozstał się pułkownik Tomasz Ciechacki, który kierował Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Olsztynie przez ostatnich 5 lat. Nowym komendantem został pułkownik Grzegorz Faka. Podczas uroczystego zdania...

Zamknij
RadioOlsztynTV