Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca w rolnictwie bezpieczniejsza niż w przetwórstwie czy budownictwie

Z roku na rok poprawia się stan bezpieczeństwa w rolnictwie. W pierwszym półroczu tego roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS zgłoszono ponad 5 tysięcy 800 wypadków.

To o 150 mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Na Warmii i Mazurach takich wypadków odnotowano 250. Ponad 170 z tych zgłoszeń zakończyło się wypłatą jednorazowego odszkodowania. Była jedna ofiara śmiertelna.

Nad bezpieczeństwem i zdrowiem rolników czuwa także Państwowa Inspekcja Praca. Inspektorzy skupiają się na kontrolowaniu gospodarstw zatrudniających pracowników. W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim  zbadano dwa takie wypadki ze skutkiem ciężkim – wyjaśnił Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.

Zgadano dwa zdarzenia w sektorze rolniczym. Były to wypadki przy pracy ze skutkiem ciężkim. W ubiegłym roku było ich więcej, ale nie jest to tak zatrważająca ilość jak chociażby w sektorze przetwórstwa przemysłowego, czy w budownictwie. Inne zgłaszane wypadki, to zdarzenia o charakterze lekkim.

00:00 / 00:00

Sprawdzamy, czy osoby zatrudnione w gospodarstwie rolnym są właściwie przeszkolone do wykonywania pracy (…) Do wypadków często przyczynia się rutyna i zmęczenie oraz stan maszyn i urządzeń.

00:00 / 00:00

Za kilka dni poznamy zwycięzców Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Co roku gospodarstwa z Warmii i Mazur zajmują miejsca na podium.

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, wypadki, praca, budownictwo, rolnictwo
Zderzenie dwóch aut na DK16

Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 16. Na odcinku Ełk - Orzysz zderzyły się dwa auta - osobowe i...

Zamknij
RadioOlsztynTV