Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2023

Gala Nagród Mediów Publicznych 2023. Fot. R. Pietruszka

W niedzielę w Warszawie kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia zrzeszone w grupie Audytorium 17 ogłosiły nazwiska laureatów Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: „Obraz”, „Słowo”, „Muzyka” oraz „Idea”.

Reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski otrzymali Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii „Obraz”. Ich pierwszą wspólną pracą jest serial TVP „Dewajtis” (2023), którego scenariusz, na podstawie powieści Marii Rodziewczówny, napisali Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek.

Krytyk literacki i publicysta Krzysztof Masłoń został laureatem nagrody w kategorii „Słowo”. – Interesuje mnie słowo – jasne, proste, zrozumiałe, takie jak herbertowska kołatka – mówił Masłoń podczas niedzielnej gali w siedzibie TVP w Warszawie.

Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog Maria Pomianowska otrzymała statuetkę w kategorii „Muzyka”. – Polskie Radio wspiera mnie prawie od czterdziestu lat, moją działalność i twórczość, za co bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała prof. Maria Pomianowska.

Nagrodę Mediów Publicznych 2023 w kategorii „Idea” otrzymał poeta, prozaik i dramatopisarz Jarosław Jakubowski. – Moją ideą jest kultura jako rodzaj dialogu – oznajmił laureat.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się w 2008 r. – Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach – powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 r. – po jedenastoletniej przerwie.

Gala Nagród Mediów Publicznych 2023. Fot. R. Pietruszka

Marcin Sójka, Edyta Górniak i Rafał Brzozowski. Fot. R. Pietruszka

Jarosław Jakubowski – laureat w kategorii „Idea”. Fot. R. Pietruszka

Ariadna Lewańska odebrała nagrodę w kategorii „Obraz”. Fot. R. Pietruszka

Prof. Maria Pomianowska – laureatka w kategorii „Muzyka”. Fot. R. Pietruszka

Joanna Siedlecka – laureatka w kategorii „Słowo”. Fot. R. Pietruszka

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV