Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poznaliśmy decyzję w sprawie olsztyńskiego dworca

fot. Przemysław Getka

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w mocy postanowienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie o niewpisywaniu dworców do rejestru zabytków.

Olsztyńscy społecznicy wnioskowali, by dworzec był zabytkiem, co uniemożliwiłoby jego wyburzenie. Teraz, choć mają prawo do odwołania od decyzji ministerstwa, to deklarują, że tego nie zrobią. Od pewnego czasu toczą się rozmowy pomiędzy właścicielami dworców: kolejowego i autobusowego w sprawie wybudowania nowych obiektów. Ale utknęły z powodu pandemii koronawirusa.

Teraz obie strony czekają na ich wznowienie, bo pilnie trzeba wypracować wspólną koncepcję zagospodarowania terenu. Polskie Koleje Państwowe deklarują, że dworzec kolejowy gotowy będzie w 2022 roku.

Zarówno PKP S.A., które jest właścicielem dworca kolejowego, jak i firma Retail Provider, która zawiaduje dworcem autobusowym wystąpiły z wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie prac rozbiórkowych starych budynków. Po wyburzeniu obiektów obsługa pasażerów zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, przebudowa, społecznicy, Dworzec Główny
Kanały na szlaku żeglugowym na Mazurach zostaną wyremontowane. Trwa procedura przetargowa

Trwa procedura przetargowa na remont kanałów na szlaku żeglugowym na Mazurach. Remonty mają być tak przeprowadzone, by żegluga była możliwa - zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław...

Zamknij
RadioOlsztynTV