Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poziom jeziora Druzno nieznacznie przekracza poziom ostrzegawczy

Fot. M. Stankiewicz

Gminne służby kryzysowe i melioranci przyglądają się okalającym je wałom przeciwpowodziowym. Szczególnie tym na rzece Tynie od strony Raczek Elbląskich, mocno uszkodzonym przez zwierzęta.

Rzeki żuławskie po poniedziałkowej cofce wciąż mają wysokie stany. Prognoza pogody jest dobra, przede wszystkim ustąpił północny wiatr, który wpycha wodę w głąb lądu. Woda na Żuławach jest pod stałą kontrolą. Ostatnia cofka nie była tak groźna jak ta sprzed kilku tygodni. Namoknięte po roztopach wały przeciwpowodziowe wymagają stałej kontroli.

Newralgiczne dla sytuacji Żuław Elbląskich jezioro Druzno jest mocno napełnione wodą.

– Jeśli wały uszkodzone przez bobry wytrzymają, nie powinno być podtopień – uważa Cezary Terech z Żuławskiego Zarządu Melioracji.

Na poprawę sytuacji wpływ ma zmiana kierunku wiatru, brak opadów i lekki mróz ostatniej nocy. Nim woda nie opadnie , wszystkie służby będą przez całą dobę kontrolować zagrożone miejsca i sprawdzać, jak wały utrzymuję wysoką wodę.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, woda, Drużno, cofka
Wzrasta zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich

Znów podniósł się stan rzek i jeziora Druzno. Na razie woda nie doszła do stanów ostrzegawczych, ale pomiary wskazują powolny wzrost spowodowany cofką. Co prawda północne...

Zamknij
RadioOlsztynTV