Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poszukiwacze sprawdzą teren okopów niemieckich we Fromborku. Dzieci z domu dziecka będą bezpieczne

Joanna Lewandowska, dyrektor fromborskiego domu dziecka. Fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie

Zarząd Powiatu Braniewskiego wydał zgodę na bezinwazyjne poszukiwania detektorem, które zostaną przeprowadzone w sadzie i ogrodzie przy Powiatowym Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku.

Z prośbą o umożliwienie  badań zwrócili się poszukiwacze z grupy eksploratorów działającej przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Był tu punkt oporu

Panowie dysponują starymi mapami, uzyskali także zgodę konserwatora zabytków i nadleśnictwa — mówi Joanna Lewandowska, dyrektor fromborskiego domu dziecka.

Jak informują w swoim piśmie członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Batory” z Braniewa „w 1945 r. w okolicach obecnego domu dziecka znajdował się punkt oporu żołnierzy niemieckich, którzy byli okopani na terenie całego placu”. Placu, który teraz chcieliby sprawdzić detektorem.

Sad, w ktorym zostaną przeprowadzone poszukiwania, zajmuje około 3 ha.  To nieużywany teren, niegdyś znajdowały się tutaj ogródki — mówi Lewandowska.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Poszukiwacze spodziewają się więc znalezienia pozostałości amunicji i sprzętu wojskowego. A co w przypadku, gdy trafią na niewybuchy? Osoby prowadzące prace eksploracyjne stosują się do określonych zasad — mówi Joanna Lewandowska. — Gdy tylko trafią na coś, co może być niewybuchem, to informują policję, a następnie do akcji wkraczają saperzy z jednostki wojskowej.

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Przede wszystkim ze względu na wychowanków domu dziecka.

Dzięki tym pracom, przeprowadzonym przez braniewskich poszukiwaczy, będziemy mieli gwarancję, że ten teren jest bezpieczny — podkreśla starosta braniewski Leszek Dziąg. — W ten sposób unikniemy sytuacji, że podczas ewentualnych przyszłych prac w sadzie spotka nas jakaś być może groźna niespodzianka.
Redakcja: Starostwo/A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, wojna, Braniewo, Niemcy, poszukiwania, Batory
Słuchacze byli oczarowani improwizacjami na najwspanialszych organach w Polsce

W połowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2017 melomani mieli okazję do wysłuchania niepowtarzalnego koncertu. Mistrz Wolfgang Seifen (Niemcy) improwizował  na jednym z najwspanialszych instrumentów w...

Zamknij
RadioOlsztynTV