Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłuchaj premiery słuchowiska pt. Sarabanda w Radiu Olsztyn

Fot. P. Getka

Zapraszamy na premierę słuchowiska „Sarabanda”. W role bohaterów wcielili się m.in. Anna i Jerzy Lipniccy, Katarzyna Kropidłowska i Marian Czarkowski.

„Sarabanda” to słuchowisko na podstawie tekstu Ingmara Bergmana, które opowiada o trudnych i destrukcyjnych relacjach rodzinnych. Adaptacji radiowej i reżyserii słuchowiska podjął się Piotr Kosewski, który już wiele tak temu lata zastanawiał się, którzy aktorzy najlepiej wykreowaliby literackich bohaterów.

Po ten tekst sięgnąłem jakieś 20 lat temu, czytałem go jeszcze będąc w liceum. Od samego początku wyobrażałem sobie, że te postacie powinny być kreowane przez państwa Annę i Jerzego Lipnickich. Tak to sobie wymyśliłem, a teraz po tylu latach wracam do tego pomysłu i cieszę się, że mogłem go zrealizować

– przyznał reżyser.

Anna i Jerzy Lipniccy, to para aktorów i pedagogów, którzy od 1982 roku związani są z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Anna Lipnicka zagrała m.in. rolę Królowej Elżbiety w sztuce „Don Carlos” Friedricha Schillera, Klary w „Zemście” Aleksandra Fredry czy Muszki w sztuce „Skiz” Gabrieli Zapolskiej. Jerzy Lipnicki zapamiętany został natomiast z roli Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, Leonarda w „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego oraz Alberta w „Mszy za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego.

W jedną z ról wcieliła się także Katarzyna Kropidłowska, która podobnie jak reżyser, jest wychowanką państwa Lipnickich.

Są to piękni ludzie i niezwykli aktorzy, z wielkim dorobkiem scenicznym, ale także wychowali kilka pokoleń aktorów. To jest ukłon, podziękowanie i prezent dla nich. Mam nadzieję, że pani Anna i pan Jerzy po premierze będą nie tylko zaskoczeni, ale też będą mieli pamiątkę od swoich wychowanków, ale także od ludzi, którzy ich szanują

– przyznała aktorka.

Słuchowisko powstało przy współpracy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Radia Olsztyn. Za realizację dźwiękową odpowiadał Radosław Hrynek.

Posłuchaj słuchowiska

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: Ł. Sadlak
Redakcja: Ł. Sadlak/B. Świerkowska-Chromy

Więcej w video, Katarzyna Kropidłowska, Sarabanda, Piotr Kosecki
„Jezioro Mścin” – nowy rezerwat na przyrodniczej mapie Warmii i Mazur

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie ustanowił 112. rezerwat przyrody na Warmii i Mazurach – "Jezioro Mścin”. Obszar o powierzchni prawie 50 ha położony jest w...

Zamknij
RadioOlsztynTV