Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie oceniają embargo na rosyjską ropę i zamrożenie cen gazu. Posłuchaj Porannych Pytań

Robert Gontarz (PiS), Janusz Cichoń (PO)

Czy embargo na dostawy rosyjskiej ropy przyniesie efekty – o tym dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Od poniedziałku zaczyna obowiązywać zakaz dostarczania rosyjskiej ropy drogą morską do państw Unii Europejskiej.

Poseł PO Janusz Cichoń na antenie Radia Olsztyn mówił o tym, że na efekty trzeba będzie poczekać.

Każde rozwiązanie, które bije po kieszeni Rosjan, jest dobre. Pytanie, czy co jest rozwiązanie wystarczające? Ciągle Unia Europejska i świat z rosyjskiej ropy korzysta. Czekam, aż w życie wejdzie pełne embargo. Ma to się stać 5 lutego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz również jest zdania, że nie ma szans na szybkie efekty.

Nie wydaje się, żeby Putin brał sobie kolejne sankcje do serca, wręcz przeciwnie – cały czas kontynuuje ofensywę w Ukrainie. Myślę, że każde rozwiązania, które mają być dla Rosji obciążeniem, dla ich budżetu, są dobrymi rozwiązaniami.

Dodatkowo Unia Europejska wprowadziła maksymalne ceny na ropę naftową eksportowaną z Rosji przy udziale firm europejskich. Cena baryłki ma być nie wyższa niż 60 dolarów.

Czy zamrożenie cen gazu musi łączyć się z rekompensatą dla spółek paliwowych?

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął przepisy zamrażające ceny gazu na rok przyszły. Zamrożenie ma dotyczyć klientów indywidualnych oraz tzw. odbiorców wrażliwych, jak szpitale czy placówki oświatowe. Firmy energetyczne mają za to otrzymać z budżetu państwa rekompensatę. Poseł Platformy Obywatelskiej krytykuje ten mechanizm.

Spółki, które zarabiają na gazie i paliwach, mają rekordowe zyski. Moim zdaniem formuła jest chora, bo to przekładanie z kieszeni do kieszeni. Firmy zarabiają, a ich teoretyczną stratę ma rekompensować państwo.

Robert Gontarz odpowiada, że rekompensata nie będzie dla budżetu nadmiernym obciążeniem.

Dochody budżetowe wzrosły w czasie rządów PiS o 110% mimo obniżania podatków takich, jak PIT czy CIT. Pomimo obniżenia podatków i zwiększenia kwoty wolnej stać nas.

Wartość przyszłorocznej rekompensaty za zamrożenie cen gazu szacowana jest na 28 miliardów złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kroplówki witaminowe z witaminą C – na co pomagają?

Witaminę C, znaną również jako kwas askorbinowy, zna większość z nas. Mamy z nią do czynienia przez całe życie. Organizm nie produkuje jej bowiem samodzielnie, lecz...

Zamknij
RadioOlsztynTV