Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłowie o czołgach dla Ukrainy i przedwyborczych koalicjach. Słuchaj Porannych Pytań

Anna Wojciechowska (PO), Jerzy Małecki (PiS)

Niemieckie Leopardy dla Ukrainy i przygotowania do jesiennych wyborów to tematy Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli parlamentarzyści Anna Wojciechowska i Jerzy Małecki.

Niemcy ogłosiły, że nie staną na przeszkodzie jeśli Polska będzie chciała przekazać ogarniętej wojną Ukrainie czołgi Leopardy. Nie oznacza to jednak, że sami dadzą kolejne tego typu pojazdy. Taka postawa Niemców nie podoba się posłowi PiS Jerzemu Małeckiemu.

Po części narracja Niemiec jest taka, że wy Polacy sąsiedzi Ukrainy pomagajcie, a my spokojnie będziemy czekali na to co się może wydarzyć. Być może dojdzie do jakiegoś rozejmu, być może my po wojnie na Ukrainie dalej będziemy robili interesy z Rosją.

Z kolei posłanka Koalicji Obywatelskiej Anna Wojciechowska twierdzi, że Polska prowadzi złą politykę wobec Niemiec.

Zawsze trzeba mieć przynajmniej poprawne stosunki, a nie ciągle ich atakować . Nie chcę bronić Niemców, bo Ukraina bezwzględnie potrzebuje. W sprawach obronności wierzę i ufam NATO.

W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania Leopardów na Ukrainę. Brakowało jednak zgody niemieckich władz. Wczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec zadeklarowała, że jej kraj nie sprzeciwi się przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów, używanych przez naszą armię.

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych. Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej była pytana, czy popiera pomysł startu całej opozycji z jednej listy.

 Jak mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk cała opozycja powinna iść wspólnie, dlatego, że to daje nam bardzo dużą przewagę nad partią rządzącą, żeby odsunąć ich od władzy. Decyzja o wspólnych listach z PSL-em i lewicą powinna być podjęta jak najszybciej.

Natomiast Jerzy Małecki z PiS przekonywał, że Zjednoczona Prawica – także z Solidarną Polską w swoich strukturach – to dobra i sprawdzona propozycja.

Jeżeli wszyscy mielibyśmy to samo zdanie na wszystkie tematy to po co byłyby inne partie. W naszej różnorodności piękne jest to, że mamy różne zdania.

Przypomnijmy, że podczas ostatniego głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym politycy Solidarnej Polski sprzeciwili się tej zmianie. Było to głosowanie kluczowe do spełnienia jednego z kamieni milowych celem pozyskania środków z KPO.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, PiS, pomoc, wojna, Niemcy, Ukraina, czołg, Koalicja Obywatelska, Anna Wojciechowska, Leopard
W Elblągu trwa produkcja świec dla walczącej Ukrainy

Puszki po jedzeniu lub karmie dla zwierząt, końcówki świec, niedopalone znicze, świeczki oraz parafina. To rzeczy, na które czekają wolontariuszki z Elbląga, które włączyły się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV