Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Posłanki zgodnie: granica musi zostać wzmocniona. Posłuchaj Porannych Pytań

Granica polsko-białoruska musi zostać wzmocniona – także przez budowę ogrodzenia, które utrudni przenikanie nielegalnych migrantów – przekonywały posłanki w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

Tylko w tym miesiącu Straż Graniczna zanotowała prawie 7 tysięcy prób nielegalnego przejścia na polską stronę. Anna Wojciechowska z Platformy Obywatelskiej mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, że w tej sytuacji poparłaby budowę ogrodzenia na granicy.

Granice muszą być uszczelnione. To nie podlega najmniejszej dyskusji. Jeżeli potrzebny będzie taki mur, niech on będzie wybudowany. To jest granica nie tylko polska, to jest granica europejska, więc tym bardziej jesteśmy zobowiązani, bo to jest granica Schengen i ten problem musi zostać rozwiązany.

Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości dodała, że jest to rozwiązanie potrzebne, bo postawione dotychczas zasieki nie zdają egzaminu.

Droga inwestycja, ale w tym momencie potrzebna. Proszę pamiętać o tym, że te zasieki jednak potrafią sforsować ci migranci. I jeszcze znaleźli taki sposób, że napierają, na przykład 90 osób – napiera na trzyosobowy patrol straży granicznej, więc tu jedynym rozwiązaniem jest, myślę, budowanie płotu.

Do Sejmu wczoraj (12 października) wpłynął rządowy projekt ustawy o budowie ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Według projektu ma to być bariera wyposażona także w elektroniczne systemy monitoringu i wykrywania ruchu.

Kolejnym tematem audycji Poranne Pytania była procedura wydalania z polski nielegalnych imigrantów. Parlament pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach, która pozwoli odesłać imigranta nawet, jeśli chciałby on złożyć wniosek o azyl. Posłanka Anna Wojciechowska mówiła, że zbyt łatwe usuwanie migrantów nie powinno mieć miejsca.

Polacy byli również ekonomicznymi uchodźcami i wszędzie zostaliśmy przyjęci godnie, to znaczy – nie wyrzucono nas w środku nocy, w mróz do zimnego lasu, tylko udzielono nam wszelkiej pomocy (…)

Do nowelizacji ustawy o cudzoziemcach Senat zaproponował poprawki, zgodnie z którymi łatwiejsze wydalanie nielegalnych imigrantów nie powinno dotyczyć dzieci. Ale jest pewien problem z tą poprawką – twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent.

Oczywiście, jeśli chodzi o dzieci, powinniśmy jak najbardziej je chronić – czy to są dzieci uchodźców czy imigrantów ekonomicznych. Natomiast proszę pamiętać, że te dzieci mają swoich rodziców. Czy mamy odbierać dzieci rodzicom, bo rodzice nie chcą zostać, ale dzieci będziemy na siłę odbierać? To by było dopiero nieludzkie.

Poprawkami Senatu na rozpoczynającym się dziś (środa) posiedzeniu zajmie się teraz Sejm.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, Poranne Pytania, Iwona Arent, Anna Wojciechowska
Czy ktoś chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej? Ile pieniędzy otrzymają samorządy? Obejrzyj Poranne Pytania

Niedzielne protesty to wyraz buntu przeciwko obrzydzaniu Polakom Unii Europejskiej – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas. Żadnego polexitu nie będzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV