Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poseł Jerzy Gosiewski: „Naszym celem jest zmienić sądy i sprawić, aby były przychylne Polakom”

W Olsztynie odbyły się państwowe uroczystości z okazji Święta Flagi. Fot. Ł. Sadlak

Gościem sobotnich parlamentarnych Porannych Pytań jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Gosiewski.

Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ograniczenia handlu. Związkowcy domagają się, aby duże sklepy były zamknięte w każdą niedzielę. Przedsiębiorcy na taki zakaz się nie godzą. Rząd natomiast forsuje pomysł, aby handel odbywał się w co drugą niedzielę.

Moim zdaniem w każdą niedzielę, każdy pracownik powinien mieć prawo odpoczynku. Nie powinno być przymusu. Nie może być takiej sytuacji, że aby pracować w jakimś sklepie, czy innej jednostce trzeba obowiązkowo pracować w niedzielę i nie ma tam wyboru. Jednocześnie trzeba zrozumieć przedsiębiorstwa, które w tego żyją i pójść na kompromis. Ostatnim kompromisem, chyba dobrym, jest aby dwie niedziele w miesiącu każdy pracownik miał wolne.  W każdej sytuacji trzeba rozmawiać i dochodzić do jakiegoś konsensusu.

Ryszard Petru ostrzegał w Sejmie, że pracę może stracić 100 tysięcy osób.

To co powiedział Ryszard Petru trzeba podzielić nie przez dwa, ale przez sto. Pozostaje jedynie kwestia organizacji. Zadaniem Ryszarda Petru była prowokacja i opóźnienie sejmowych prac. Każdy musi wyjść z jakimiś propozycjami. Nie pracujemy tyko dla Ryszarda Petru, ale dla Polaków.

Społeczeństwo chce robić zakupy w niedzielę. Jak idziemy do galerii handlowej to widzimy tłumy.

Trzeba zawrzeć kompromis w tej sprawie. Kompromisem jest, że każdy pracownik będzie pracował w dwie niedziele w miesiącu, a zatem część tych wielkich sklepów zostanie utrzymanych.

Czy o kompromis łatwo będzie przy okazji prezydenckich ustaw dotyczących reformy sądownictwa?

Można tu mówić o większym kompromisie niż w przypadku handlu w niedzielę.  Zarówno my jako Prawo i Sprawiedliwość, rząd jak i prezydent mamy jeden cel: zmienić sądy i sprawić, aby były przychylne Polakom. Chcemy przyspieszyć procedury, przywrócić sprawiedliwe wyroki. O tym, że w sądach źle się dzieje mówił  w 2004 roku profesor Rzepliński. Przytoczę jedno zdanie: „media informują o wcale licznych – jak na profesję ludzi o nieskazitelnych charakterach – aferach korupcyjnych, pijanych sędziach w gmachach sądów i pijanych sędziach za kierownicą samochodów. Mechanizmy korekcyjne są bezradne…”. Jeżeli to jest idol i opozycja totalna chciała brać z niego przykład, to już w 2005 roku profesor Rzepliński wystąpił on z propozycjami zmian.

A co z propozycjami prezydenta, że 3/5 składu Sejmu wybierałoby sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa?

Zgodnie z przepisami powinna to być większość. Nie podlega wątpliwości, że powinna być większość. Jeśli będzie ta propozycja utrzymana, to  możemy się zgodzić, tylko musimy znaleźć rozwiązanie, że przy tym układzie sił – jak historia sięga – nigdy większość rządząca nie miała 3/5. A zatem nigdy nie można by ustalić składu  Krajowej Rady Sądowniczej. Minister proponuje inne rozwiązania i będziemy musieli im się przyjrzeć.  Totalna propozycja swoją propagandą chce wbić gwóźdź w coś w co nie uda się wbić, bo jesteśmy jednością i rozbić się nie damy. A to, że prezydent podjął taką a nie inną decyzję, a miał do tego prawo  szanujemy. Obietnicy dotrzymał. W ciągu 2 miesięcy złożył projekty ustaw. Pozostaje kwestia uzgodnień.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Jerzym Gosiewskim

00:00 / 00:00

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, poseł, PiS, Prawo i Sprawiedliwość, niedziela
Groźba strajku komunikacyjnego w Elblągu. Miasto przygotowuje komunikację zastępczą

Pracownicy Tramwajów Elbląskich chcą podwyżek i dodatku za pracę w niedziele i święta. Tramwajarze ostrzegają, że jeżeli nie zostanie zawarte porozumienie strajk rozpoczną w poniedziałek o...

Zamknij
RadioOlsztynTV