Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poseł Babalski: Niech ten eksperyment się uda, a ekologiczny asfalt będziemy mieli w całej Polsce

 

Ekologiczny asfalt, który pomaga zredukować zanieczyszczenie powietrza – takie rozwiązanie będą testowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Lotos Asfalt koło Ostródy. Cieszę się bardzo,  że duża spółka Skarbu Państwa wybrała właśnie powiat ostródzki i tu chcą przeprowadzić swoisty eksperyment – podkreśla poseł PiS Zbigniew Babalski.

Kilometrowy odcinek testowy do pobliskiego Kajkowa będzie pierwszym w Polsce, a nawet na świecie miejscem, gdzie zastosowana zostanie taka nawierzchnia. Chodzi o kilometrowej długości drogę, na której zwykle jest spory ruch – a przez to i dużo zanieczyszczeń. Nowa technologia ma pomóc w ich unieszkodliwieniu.

Jak wyjaśnia Krzysztof Rodzik z zarządu Lotos Asfalt, asfalt pochłania szkodliwe substancje, przez co ma pomagać w redukcji smogu. Jeśli eksperyment się powiedzie, to Lotos Asfalt planuje stosować tę technologię w innych miastach Polski i sprzedawać swój produkt za granicę.

00:00 / 00:00

Wagę wydarzenia podkreśla poseł PiS Zbigniew Babalski.

Cieszę się bardzo,  że duża spółka Skarbu Państwa – Lotos Asfalt – wybrała właśnie powiat ostródzki i tu chcą przeprowadzić swoisty eksperyment. Ekologiczny asfalt – wydawałoby się, że to niemożliwe, a jednak możliwe. Dobrze, że tu, dobrze, że w powiecie ostródzkim. To jest największy powiat ziemski w województwie warmińsko-mazurskim. Niech ten eksperyment tu się uda, a ekologiczny asfalt będziemy mieli w całej Polsce.

00:00 / 00:00

Ekoasfalt ma zostać położony w Kajkowie w przyszłym roku, a jego testowanie potrwa kilka miesięcy. W Ostródzie został podpisany list intencyjny w tej sprawie. Powiat ostródzki przeznaczy na tę inwestycję 200 tysięcy złotych.

00:00 / 00:00

Konsorcjum badawcze LOTOS Asfalt i Politechniki Gdańskiej realizuje projekt dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie projektu „Ekologiczne asfalty” to ponad 5 mln zł.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

 

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ostróda, drogowcy, Kajkowo, Zbigniew Babalski, smog, eksperyment
Akcja ratunkowa na Jeziorze Drwęckim. Mężczyzna trafił do szpitala

Wieczorem strażacy zostali wezwani nad Jezioro Drwęckie w Ostródzie. W okolicy zatoki tonął mężczyzna. Strażacy wyciągnęli go z wody, ale kontakt z mężczyzną był utrudniony -...

Zamknij
RadioOlsztynTV