Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poniemieckie schrony wyremontowane. Staną się kryjówkami dla nietoperzy

Kilkadziesiąt miejsc zimowania dla hibernujących nietoperzy przygotowali pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. W tym celu wyremontowano stare piwniczki i poniemieckie schrony z czasów II wojny światowej.

Jak poinformował dyrektor Parku Jaromir Krajewski, na terenie Puszczy Rominckiej i w jej okolicach przeprowadzono kompleksowy remont 36 obiektów, adaptując je na miejsca hibernacji nietoperzy. Są to głównie przedwojenne piwniczki i ziemianki pozostałe po nieistniejących już gospodarstwach.

Przed wojną Puszcza Romincka zajmowała znacznie mniejszy obszar niż obecnie. Las wszedł na miejsca, gdzie kiedyś były wsie. Domy zostały zniszczone, ale piwniczki zachowały się w różnym stanie.

Prace remontowe polegały na wymianie lub wstawieniu drzwi, okryw piwnicznych okienek i innych niezbędnych naprawach. Aby zapewnić nietoperzom dogodne kryjówki, w których będą mogły spędzić zimę, na stropie i ścianach umieszczono cegły dziurawki i deski.

Na potrzeby nietoperzy przystosowano też pięć schronów przeciwlotniczych pozostałych po dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie koło Gołdapi.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej już od 20 lat zajmuje się czynną ochroną nietoperzy. Systematycznie przystosowuje różne obiekty na zimowiska dla tych chronionych ssaków i monitoruje efekty swoich działań.

Wyniki są wręcz rewelacyjne, bo nietoperze bardzo chętnie korzystają z wyremontowanych przez nas obiektów. Co roku mamy nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę hibernujących osobników i zróżnicowanie gatunkowe

– powiedział Jaromir Krajewski.

Coraz liczniejsza populacja nietoperzy

Liczebność zimujących nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 roku zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 roku zimowało już 708 sztuk.

Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w lutym tego roku naliczono 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich. Stwierdzono też obecność mroczka pozłocistego, nocka Brandta i nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.

Tegoroczne prace zostały sfinansowane z tzw. funduszy norweskich i budżetu państwa. W przyszłym roku – w ramach tego samego projektu o nazwie „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur wschodnich” – zostanie m.in. rozwieszonych 85 skrzynek na letnie schronienia dla nietoperzy.

Zimą nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.

Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nietoperz, remont, ochrona, Puszcza Romincka, schron, drzwi, nietoperze, piwnice, budżet państwa, Fundusze Norweskie, okna, schron przeciwlotniczy, poniemiecki schron, Hermann Goering, Kumiecie koło Gołdapi
W Pasymiu odkrywane są przedwojenne piwnice. „Chcemy odtworzyć układ urbanistyczny”

W Pasymiu odsłonięto ponadstuletnie piwnice. To początek projektu zmierzającego do odtworzenia dawnych kamienic. Prace archeologiczne prowadzone są niemal naprzeciwko wejścia do pasymskiego ratusza. Przed wojną był...

Zamknij
RadioOlsztynTV