Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szkoły wyróżnione przez kuratora. „To nagroda za ponadprzeciętne zaangażowanie”

Fot. A. Skrago

Ponad setka szkół z Warmii i Mazur otrzymała certyfikaty Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Najwięcej – bo ponad 70 placówek – może się pochwalić teraz certyfikatem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

– To wyróżnienie za ponadprzeciętne zaangażowanie w działania związane z troską o tradycje – wyjaśnia kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Oznacza to wszelkiego rodzaju konkursy, działalność harcerzy w szkołach, wieczornice patriotyczne, przedsięwzięcia związane z sadzeniem dębów katyńskich, dbałością o ceremoniał szkolny.

00:00 / 00:00

– Szkołom nie brakuje pomysłów na takie działania – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lidzbarku Janusz Ławicki.

Sprawdziliśmy, gdzie w okolicznych lasach byli obecni żołnierze wyklęci i czy są tam ich groby. Następnie zorganizowaliśmy bieg z pochodniami ku ich czci. Uczniowie przebrali się w stroje z czerwonymi przepaskami, bo szkoła nosi imię Szarych Szeregów.

00:00 / 00:00

Wśród wyróżnionych jest 3 Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie. Jak podkreśla dyrektor Danuta Gomolińska, angażowanie uczniów w spotkania związane z historią pomaga im odkrywać także rodzinne dzieje.

W naszej szkole od wielu lat działa Klub Wnuka Sybiraka. Młodzież, dzięki poznawaniu żywej historii od sybiraków, może zacząć rozmawiać z rodzicami i dziadkami. Wielokrotnie okazywało się, że dzięki temu odkrywali podobną historię w swojej rodzinie.

00:00 / 00:00

– Certyfikaty dostały szkoły, które są szczególnie aktywne w działania związane z historią regionu i Polski – dodaje kurator oświaty.

One są ponadnormatywne, związane z zaangażowanie dyrektorów, nauczycieli, dzieci i młodzieży. Są to działania spójne i przemyślane.

00:00 / 00:00

Szkoły odebrały też kuratoryjne certyfikaty „Szkoła Przyjazna Środowisku” oraz „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, szkoły, kurator oświaty, uroczystość, Szkoła Wierna Dziedzictwu, certyfikaty, Szkoła Wierna Środowisku
Zapadła decyzja dotycząca przyszłości szkół w Rozogach

Liceum Ogólnokształcące i szkoła branżowa znikają z oświatowej mapy gminy Rozogi. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali tamtejsi radni. Jak powiedział wójt Zbigniew Kudrycki, decyzję wymusiło malejące...

Zamknij
RadioOlsztynTV