Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 660 tysięcy złotych na nowoczesne przejścia dla pieszych. Pieniądze trafią do 8 samorządów

Przejście dla pieszych. Fot. P.Getka

Ponad 660 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w regionie. Wojewoda warmińsko-mazurski podpisał umowy z samorządami na dofinansowanie z programu „Razem Bezpieczniej”.

Program „Razem Bezpieczniej” dofinansowuje rządowymi pieniędzmi samorządowe działania, które mają poprawiać bezpieczeństwo. W województwie warmińsko-mazurskim w tym roku zakwalifikowały się projekty zgłoszone przez 8 samorządów, zarówno powiatowych, jak i gminnych. Wszystkie chcą modernizować przejścia dla pieszych.

Często te przejścia były nieoświetlone, były słabo oznakowane. Dzięki temu programowi te sytuacje się zmieniają. A musimy pamiętać, że większość osób poszkodowanych w wypadkach, czy nawet ofiar śmiertelnych, to są piesi

– mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Samorządy do modernizacji wybierały przede wszystkim najbardziej oblegane przejścia, np. przy szkołach lub instytucjach publicznych. Wybierano także przejścia na drogach, na których jest duże natężenie ruchu. Modernizacja będzie zazwyczaj polegała na doświetleniu przejść, a także na zainstalowaniu w jezdni świateł, które będą zapalały się, gdy ktoś wejdzie na przejście.

W tegorocznej edycji programu „Razem Bezpieczniej” województwo warmińsko-mazurskie pod względem liczby zakwalifikowanych projektów znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce ex aequo z województwem mazowieckim. Pod względem wartości dofinansowania region zajął natomiast drugie miejsce w kraju.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Fot. Andrzej Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorządy, dofinansowanie, Razem bezpieczniej
Samorządy chcą inwestować w linie kolejowe. Złożone wnioski przerosły finansowe możliwości programu Kolej Plus

Sześć samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego ubiega się o dofinansowanie na inwestycje z programu Kolej plus - podały PKP Polskie Linie Kolejowe. Teraz spółka będzie szczegółowo analizować...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV