Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 6 milionów złotych do rozdania w budżecie obywatelskim. Co wybiorą mieszkańcy?

Od poniedziałku do 10 października można zagłosować w IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok – podał magistrat. Mieszkańcy mają do wyboru 21 przedsięwzięć miejskich i 75 osiedlowych, na które przeznaczono łącznie ponad 6,5 mln zł.

Spośród około 140 pomysłów zgłoszonych przez olsztynian do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego dopuszczono ostatecznie do głosowania 96 projektów. Zostały one pozytywnie zweryfikowane przez zespół opiniujący, m.in. pod względem kosztów, lokalizacji czy zgodności z dokumentami planistycznymi Olsztyna.

Mieszkańcy mają do wyboru 21 przedsięwzięć miejskich i 75 osiedlowych. Najwięcej lokalnych projektów dotyczy osiedla Generałów (siedem) oraz Podgrodzia i Śródmieścia – po sześć. Wśród nich są zarówno tzw. projekty miękkie, np. zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne, jak i „twarde”, czyli inwestycyjne.

Zachęcamy do głosowania internetowego poprzez stronę Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Inną możliwością jest tradycyjne głosowanie na kartach. Wskazujemy po trzy projekty miejskie oraz osiedlowe

– powiedziała dyrektor Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska.

Projekty umieszczone przez głosujących na pierwszym miejscu dostaną trzy punkty, te z drugiego – po dwa, a z trzeciego – po jednym. Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się w poniedziałek po północy, natomiast karty do głosowania można pobrać od godz. 9 ze strony glosujobo.olsztyn.eu i obo.olsztyn.eu. Zakończy się 10 października.

Magistrat zapowiedział, że także od poniedziałku w mieście sukcesywnie będą pojawiać się urny, do których można wrzucać papierowe karty do głosowania. Będą zlokalizowane m.in. w budynku ratusza, CRS Ukiel, Aquasferze i filiach miejskich bibliotek.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 25 października. Na realizację zwycięskich zadań zaplanowano w sumie 6 mln 550 tys. zł – 2 mln zł na miejskie i ponad 4,5 mln zł na osiedlowe. Kwoty przeznaczone na poszczególne osiedla zależą od liczby mieszkańców. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

W ubiegłorocznym głosowaniu nad Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim wzięło udział ponad 17 tys. osób, a zdecydowaną większość głosów oddano on-line. We wszystkich ośmiu edycjach olsztynianie wybrali dotychczas do realizacji ponad 200 projektów.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, mieszkańcy, Olsztyński Budżet Obywatelski
Spółdzielnie mieszkaniowe jak feudalne państewka. Słuchaj audycji Śliska Sprawa

Autorzy audycji Śliska Sprawa zajęli się sytuacją w dwóch największych spółdzielniach mieszkaniowych w Olsztynie. Co poniedziałek przed spółdzielnią Jaroty odbywają się protesty mieszkańców przeciwko zarządowi i...

Zamknij
RadioOlsztynTV