Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 350 mld euro. Tyle wydano na świadczenia rodzinne w Unii Europejskiej. Polska w czołówce

Państwa członkowskie UE przeznaczyły w 2016 r. ponad 350 miliardów euro na świadczenia rodzinne; to 2,4 % unijnego PKB.

Jak podał Eurostat, stanowiło to 9 % łącznych nakładów na opiekę socjalną. Polska znalazła się w pierwszej trójce krajów o największych wydatkach na świadczenia rodzinne.

Udział świadczeń rodzinnych w nakładach na opiekę socjalną był najwyższy w Luksemburgu (ponad 15 %), w Estonii i w Polsce (13 %) oraz na Węgrzech (12 %), a najniższy w Grecji i w Holandii (po 4 %) oraz w Hiszpanii i Portugalii (po 5 %)

Roczna wysokość świadczeń rodzinnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca również byłą najwyższa w Luksemburgu (3 tysiące euro). Kolejne miejsca na tej liście zajmują: Dania (1,7 tysiąca euro), Szwecja (1,4 tysiąca euro), Niemcy i Finlandia (po 1,2 tysiąca euro). Unijna średnia wyniosła 690 euro.

W 2016 r. w czterech krajach świadczenia rodzinne w przeliczeniu na jednego mieszkańca były niższe niż 200 euro. Były to Rumunia i Bułgaria (po 120 euro), Litwa (150 euro) i Grecja (170 euro). Z wykresu zamieszczonego przez Eurostat wynika, że w Polsce ten wskaźnik jest o ponad połowę mniejszy od średniej unijnej (nie podano konkretnej liczby).

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, euro, Unia Europejska
Osiem samorządów z Warmii i Mazur dostało dofinansowanie na remonty mostów i dróg

Ministerstwo Infrastruktury podzieliło rezerwę ogólną. Skorzysta na tym także województwo warmińsko-mazurskie. Samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymają 13,5 miliona złotych dofinansowania z rezerwy ogólnej na przebudowy dróg....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV