Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 300 nauczycieli w regionie może stracić pracę

Ilu nauczycieli straci pracę i czy mogą liczyć na pomoc w przekwalifikowaniu się lub znalezienie zatrudnienia w innych szkołach – to sprawy, o których dyrektorzy szkół rozmawiają z samorządami i kuratorium oświaty przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Spotkania z dyrektorami wszystkich szkół w regionie, warmińsko-mazurska kurator oświaty Grażyna Przasnyska rozpoczęła w Ełku. W Olsztynie dyrektorzy placówek edukacyjnych spotkali się z prezydentem miasta.

Jeszcze nie wiadomo, ilu nauczycieli z Warmii i Mazur od września straci pracę, szacuje się że będzie ich około 330. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje dla nich program pomocy, ale – co podkreśla Tomasz Branicki ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie – wciąż nie wiadomo, jak ma on wyglądać i którzy nauczyciele będą objęci pomocą.

Nauczyciele są zwalniani z powodu spadającej liczby uczniów w szkołach. Problem dotyczy także szkół zawodowych, w których wciąż jest za mało chętnych do nauki zawodu. W Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie likwidowany jest jeden oddział, tam pracę straci dwoje nauczycieli.

W Olsztynie od nowego roku szkolnego pracę ma stracić około 40 pedagogów, a w całym regionie około 330 nauczycieli. (skra/bsc)

Posłuchaj relacji Aleksandry Skargo i Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, praca, nauczyciel, nauka
Szkolna wyprawka dla dzieci z najuboższych rodzin

Od 225 do 700 złotych pomocy finansowej na zakup podręczników mogą dostać dzieci objęte rządowym programem "Wyprawka szkolna". Główne kryterium przyznawania pomocy to dochód na osobę...

Zamknij
RadioOlsztynTV