Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 200 ton nielegalnych śmieci koło Elbląga. Odpady pochodziły… z Wielkiej Brytanii

Fot. KMP Elbląg

220 ton składowanych pod Elblągiem nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii wróci na Wyspy. Za wysyłkę powrotną zapłacą Brytyjczycy. Śmieci trafiły do Polski nielegalnie, pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. 

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, przy współpracy ze służbą celną oraz służbami środowiskowymi z Polski i Wielkiej Brytanii.

Sprawa sięga wiosny 2018 roku, kiedy elbląscy policjanci otrzymali informację, że w Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Na miejscu stwierdzono 150 ton zmieszanych i sprasowanych śmieci po recyklingu, które nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku. Dwa kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa wykryto też w porcie w Gdyni.

Kolejne działania doprowadziły do zatrzymania tira, który wjeżdżał na teren obserwowanej posesji. Ciężarówka również wiozła odpady z Anglii. Dokumentacja przewozowa została sporządzona w taki sposób, aby zmylić organy ścigania. Określano w niej kilka miejsc do złożenia tego samego transportu w Polsce.

Polscy śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska w Anglii i Walii. Dzięki tej współpracy do Wielkiej Brytanii wróciło już 70 ton odpadów z Bogaczewa, a kolejnych 150 ton czeka na transport.

 

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, odpady, kontener, śmieci, Wielka Brytania, nielegalne
Ukrywał się przed prokuraturą. Zatrzymała go policyjna grupa speed

Policjanci z iławskiej grupy Speed zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez prokuraturę okręgową w Olsztynie. Okazało się, że mężczyzna miał także zakaz prowadzenia samochodu. Do zatrzymania doszło na...

Zamknij
RadioOlsztynTV