Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polsko-belgijskie konsorcjum przejęło plac budowy na Mierzej Wiślanej. „Stawiamy na nieskrępowany rozwój elbląskiego portu”

Fot. fotolia.pl

Dwa tygodnie po podpisaniu umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, Urząd Morski w Gdyni przekazał plac budowy polsko-belgijskiemu konsorcjum.

NDI i Besix zrealizuje pierwszy etap inwestycji, czyli przede wszystkim sam kanał z infrastrukturą oraz m.in. sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym. Konsorcjum wykona budowle hydrotechniczne od strony Zatoki i Zalewu oraz samo przejście – informuje kapitan żeglugi wielkiej Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Podpisanie umowy i przekazanie miejsca budowy nie kończy roli tej instytucji, która jako inwestor przez cały czas budowy będzie czuwać nad jakością prac i terminami.

W pierwszej kolejności wykonawca przygotuje plac budowy od strony zaplecza administracyjno-socjalnego. Na miejscu powstanie m.in. biurowiec zbudowany z kontenerów. Wykonawca pracuje teraz nad przygotowaniem harmonogramu prac. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2022 roku.

„Otwieramy w końcu drogę do Elbląga, stwarzamy możliwość nieskrępowanego rozwoju portu” – podkreśla minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, bo to właśnie port w Elblągu jest głównym beneficjentem rządowej inwestycji.

Poseł Leonard Krasulski dodaje jeszcze jeden powód, wcale nie mniej ważny niż ten gospodarczy. Jak przypomina, stanowimy rubież Unii Europejskiej i musimy brać pod uwagę bezpieczeństwo militarne.

Niczym niezakłócony, suwerenny dostęp do Bałtyku jest gwarancją rozwoju, bo uniezależnia Polskę od decyzji Rosji – powiedział dyrektor Portu Morskiego w Elblągu Arkadiusz Zgliński.

00:00 / 00:00

Kanał będzie miał około kilometra długości i 5 metrów głębokości. Połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, Portem Morskim w Elblągu i małymi portami nadzalewowymi.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zalew Wiślany, Arkadiusz Zgliński, Leonard Krasulski, kanał przez Mierzeję Wiślaną, Marek Gróbarczyk
Naprawa koryta Srebrnego Potoku i planowane zbiorniki retencyjne. Tak Elbląg zabezpiecza się przed powodziami

Wody Polskie zabierają się za naprawę koryta Srebrnego Potoku, górskiej rzeczki płynącej przez elbląską Bażantarnię.  Dwa lata temu podczas silnych deszczów wezbrane wody górskiego potoku zniszczyły...

Zamknij
RadioOlsztynTV