Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Ład: Zwiększona kwota wolna od podatku, nowe inwestycje i koniec śmieciówek

Fot. Twitter/KPRM

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, dodatek 12 tysięcy złotych na drugie dziecko, emerytura do 2500 złotych bez podatku, zapewnienie do 100 tysięcy złotych wkładu własnego na mieszkanie – to niektóre z elementów Polskiego Ładu, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Rządowy program społeczno-gospodarczego obejmuje takie dziedziny jak zdrowie, wsparcie dla seniorów i rodzin, mieszkalnictwo, ochrona środowiska i zielona energetyka i cyfryzacja. Wśród rozwiązań gospodarczych w programie znalazło się m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Polski Ład ma być realizowany w najbliższych 2 latach.

Deklarację programową Polskiego Ładu podpisali liderzy Zjednoczonej Prawicy. Program zaprezentowali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, lider Porozumienia Jarosław Gowin i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Wśród najważniejszych założeń premier wymienił: przeznaczenie 7 procent PKB na służbę zdrowia w ciągu 6 lat, zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podniesienie progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych, dodatek 12 tysięcy złotych na drugie dziecko, emeryturę do 2500 złotych bez podatku, zapewnienie przez państwo do 100 tysięcy złotych wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy, pozwolenie na budowę domów do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia, umorzenie kredytów mieszkaniowych do 150 tysięcy złotych w zależności od liczby dzieci w rodzinie, inwestycje warte w ciągu 5-7 lat około 650 miliardów złotych, zakończenie do 2030-2031 roku całej siatki dróg ekspresowych i autostrad, zrównanie dopłat dla rolników do średniej unijnej, inwestycje w obszarze klimatu i odbudowę Pałacu Saskiego.

Służba zdrowie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie wydatków na służbę zdrowia i jej sprawniejsze działanie. Służba zdrowia to pierwszy filar programu Polski Ład.

Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do 7 procent PKB, a już w ciągu dwóch lat osiągnąć pułap 6 procent.

Dzięki temu mają być sfinansowane: Fundusz Modernizacji Szpitali, wysokospecjalistyczne przychodnie, szpitale powiatowe, a także przychodnie. Poza tym szef rządu zapowiedział zniesienie limitów do lekarzy specjalistów po to, by skrócić kolejki. Rząd wiąże duże nadzieje z dalszą elektronizacją służby zdrowia.

Progi podatkowe

Zgodnie z zapowiedziami emerytury do 2,5 tysiąca złotych nie będą opodatkowane. Zmieniony zostanie także próg podatkowy. Prezes PiS wicepremier Jarosław Kaczyński ogłosił, że drugi próg podatkowy będzie obowiązywał od 120 tysięcy złotych.

Proponujemy podwyższenie drugiego progu podatkowego. W tej chwili to 85 tysięcy złotych rocznie, a będzie 120 tysięcy.

Emeryci

Praca dla emerytów bez podatku i zwolnienie z podatku emerytury do 2 500 złotych – takie zmiany w polityce senioralnej zapowiada PiS w Polskim Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy program, podkreślił, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych poprawi los emerytów. Wskazał, że dzięki podniesieniu kwoty wolnej, emerytura do 2 500 zł będzie zwolniona z podatku.

Na tej zmianie ma skorzystać prawie 2/3 wszystkich emerytów w Polsce. Zaznaczył, że dzięki zwolnieniu z podatku rocznie w portfelach emerytów zostanie około 2 tysiące złotych netto.

Szef rządu zapowiedział zachęty dla emerytów, aby pracowali dalej, mimo uzyskania praw emerytalnych. Emeryci, którzy pozostaną na rynku pracy, nie będą płacić podatku dochodowego. Jak zaznaczył premier, dzięki temu rozwiązaniu będą mogli budować wyższy kapitał emerytalny.

Zdalna praca

Wicepremier Jarosław Kaczyński wskazał, że zmiany proponowane w Polskim Ładzie dotyczą również kwestii organizacji pracy i będą nastawione na wsparcie pracy zdalnej czy regulacje elastycznej formy pracy dostosowanej do młodych rodziców.

Będziemy dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy

– zapowiedział prezes PiS.

Wicepremier oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian „w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 miliardów dodatkowych złotych”.

Z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy. Z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych, czyli 65 procent emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku.

Własny dom na zgłoszenie

Będą ułatwienia w budowie domów do 70 metrów kwadratowych – zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wprowadzimy możliwość budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, potrzebne będzie zawiadomienie i grunt

Chodzi o domy z płaskim dachem i pewnym poddaszem w części do wykorzystania. Razem może to dać blisko 90 m2 powierzchni mieszkalnej.

To będzie naprawdę coś, szczególnie na wsi, gdzie buduje się tak zwanym systemem gospodarczym. Pozwoli to na osiągnięcie sytuacji, w której ma się własny dom, i to całkiem przyzwoity, za sumę stosunkowo niewielką, być może nawet nie większą niż 100 tysięcy złotych

– dodał prezes PiS

Państwo będzie też gwarantować do 40 procent wkładu własnego przy zakupie mieszkania.

Alimenty i wyższe kary za gwałt i pedofilię

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w trakcie prezentacji Polskiego Ładu zapowiedział wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Propozycja zakłada, że decyzja sądowa o wypłacie alimentów zapadnie w ciągu 14 dni. Zbigniew Ziobro powiedział, że uproszczona zostanie także procedura ubiegania się o alimenty.

Trzeba będzie jedynie wydrukować z internetu prosty formularz, wypełnić go i dołączyć do niego akt urodzenia dziecka (…) To wystarczy aby w ciągu 14 dni sąd wydał decyzję alimentacyjną. Jego zdaniem, będzie to kolejna wielka zamiana, która poprawi los polskich dzieci i ich matek.

Lider Solidarnej Polski zapowiedział także podwyższenie kar za gwałt i pedofilię.

Proponujemy rozwiązania, które uczynią zadość poczuciu sprawiedliwości, które dotknęło tak straszliwe przestępstwo jak gwałt. Chcemy zmienić ten stan rzeczy.

– powiedział. Dodał, że będą wprowadzone bardzo surowe kary dla gwałcicieli i pedofilów. Wskazał, że dziś jest wiele sytuacji, kiedy sprawca po odbyciu kary wychodzi na wolność i znowu krzywdzi dzieci.

Bon mieszkaniowy

Minister pracy, rozwoju i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że wkrótce do konsultacji trafi projekt ustawy o bonie mieszkaniowym. Będzie go można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Jarosław Gowin powiedział, że bon nie będzie obwarowany dodatkowymi kryteriami. Podkreślił, że wysokość dofinansowania będzie uzależniona od liczby członków rodziny.

Przykładowo, rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tysięcy złotych bezzwrotnego wsparcia finansowego. Pieniądze będą większe dla osób z niepełnosprawnością.

Wicepremier Gowin zapowiedział także, że rząd wesprze budowę mieszkań w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Będzie się można ubiegać o dofinansowanie w kwocie do 60 procent wartości inwestycji.

Dzieci i rodzina

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała, że partia rządząca nadal będzie inwestować w dzieci i rodzinę. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość proponuje między innymi zagwarantowanie przez państwo wkładu własnego na kupno mieszkania, dotacje dla gmin na budowę żłobków, darmowe badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży.

Elżbieta Witek mówiła również o propozycji zakładającej wprowadzenie dotacji dla samorządów, które będą chciały budować na terenie swojej gminy żłobki.

Kolejnym filarem jest pomoc kobietom w ciąży.

 Rozszerzamy dostęp do badań prenatalnych, aby bezpłatnie mogły korzystać z nich wszystkie kobiety w ciąży. Chcemy uruchomić także program badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia, który będzie finansowany ze środków publicznych. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć ciężkie choroby

– podkreśliła marszałek Sejmu.

Profilaktyka osób powyżej 40. roku życia ma być powiązana z okresowymi badaniami przypisanymi do medycyny pracy.


Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. Fot. PAP/Leszek Szymañski

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. Fot. PAP/Leszek Szymañski

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kaczynski, emerytura, video, kwota wolna od podatku, Morawiecki, uwaga, pilne
MZ: minionej doby niecałe 3 tysiące zakażeń i 298 zgonów

2 tysiące 896 zakażeń w SARS-CoV-2 w Polsce i 73 w województwie warmińsko-mazurskim - odnotowało w najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń - 12 - odnotowano...

Zamknij
RadioOlsztynTV