Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Ład jest szansą na wyjście z pułapki demograficznej – przekonywała w Olsztynie wiceminister Barbara Socha

Ruszyły konsultacje społeczne Strategii Demograficznej 2040. To dokument opracowany przed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. O jego głównych zapisach przedstawiciele rządu dyskutują przede wszystkim z samorządowcami. Takie spotkanie odbyło się także w Olsztynie.

Wiceminister Barbara Socha podkreśliła, że „w najbliższych latach będzie nas ubywało w tempie jedno dwustutysięczne miasto rocznie”. Mówiła, że projekt „Strategii demograficznej” diagnozuje najważniejsze problemy i wskazuje kierunki koniecznych działań:

Do tych priorytetowych obszarów należy przede wszystkim polityka mieszkaniowa, również kwestie związane z rynkiem pracy. Przede wszystkim w takim aspekcie ważnym dla rodziców i potencjalnych rodziców, jakim jest stabilność, pewność zatrudnienia, a jednocześnie elastyczność. Po trzecie obszar związany z opieką nad dziećmi najmłodszymi, nad dziećmi do lat trzech.

00:00 / 00:00

Podobne problemy wskazują samorządowcy.

Młodzi ludzie podążają za pracą i za mieszkaniem

– zauważył burmistrz Reszla Marek Janiszewski.

Warunki życia nie mogą odbiegać od tego, co oferuje Olsztyn, Gdańsk czy Warszawa. Musimy zapewnić wodę, kanalizację, światłowód, gaz ziemny, światłowód, dobry dojazd, czyli skomunikowanie ze światem.

– podkreślił wójt gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski.

W Olsztynie wiceminister Barbara Socha zaznaczyła, że realizacja Strategii Demograficznej i Polskiego Ładu jest szansą na wyjście z pułapki demograficznej. Wyjaśniła, że w ramach projektu Strategia Demograficzna wyłoniono 12 obszarów, które utrudniają rodakom realizację planów o powiększaniu i zakładaniu rodziny.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Barbara Socha
Pod prąd na S7. Policjanci ustalają, kto kierował autem

Kierowca samochodu osobowego z nieznanych przyczyn wjechał pod prąd na drogę S7 w okolicy Elbląga. Film z tego zdarzenia nagrany przez innego uczestnika ruchu trafił do...

Zamknij
RadioOlsztynTV