Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy z Warmii i Mazur komentują wybory samorządowe. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Od lewej: Dariusz Rudnik (PiS), Szymon Pelinko (Nowoczesna), Sylwia Jaskulska (PSL), Andrzej Piedziewicz, Andrzej Maciejewski (Kukiz’15) i Jarosław Słoma (PO). Fot. B. Świerkowska-Chromy

Z zaproszenia Andrzeja Piedziewicza skorzystali przedstawiciele partii reprezentowanych w Sejmie:

  • Sylwia Jaskulska – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Szymon Pelinko – Nowoczesna
  • Andrzej Maciejewski – Kukiz 15
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Wybory prezydenta Olsztyna
Piotr Grzymowicz wygrał w drugiej turze z Czesławem Małkowskim. Co zadecydowało o tym zwycięstwie? Co prezydent Grzymowicz powinien zmienić w sposobie zarządzania miastem?

Zmiany włodarzy na Warmii i Mazurach
Na Warmii i Mazurach zmieni się kilku burmistrzów m.in. w Kętrzynie, Szczytnie. W skali kraju, źle poszło kandydatom Prawa i Sprawiedliwości. Przegrali m.in. w Gdańsku i Krakowie, Elblągu, Ostródzie, Radomiu, Przemyślu, Siedlcach, czy Nowym Sączu. Czy konkretny szyld partyjny przeszkadzał kandydatom, czy w większości miast decydowały lokalne uwarunkowania?

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Sylwia Jaskulska – Polskie Stronnictwo Ludowe. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Czy mieszkańcy Olsztyna mieli wybór jeśli po raz trzeci do rywalizacji stają ci sami kandydaci? Zwyciężył pragmatyzm i rozsądek. Na prezydencie Grzymowiczu spoczywa ogromna odpowiedzialność za Olsztyn i za inwestycje, które realizuje i musi dokończyć. Cierpliwi mieszkańcy Olsztyna wybrali prezydenta Piotra Grzymowicza.

Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Prezydent Grzymowicz uzyskał poparcie największej grupy olsztynian ponieważ jest człowiekiem od mozolnej, samorządowej roboty i swoją pracą przekonał relatywnie dużą grupę osób (…) Tak jak Platforma i Koalicja Obywatelska dostał absolutorium od mieszkańców (…)  Olsztyn jest w dobrych rękach samorządowych. Piotr Grzymowicz jest jednym z najlepszych polskich samorządowców pod, którego kierownictwem Olsztyn pięknieje.

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Wynik wyborów przyjąłem bez zadowolenia. Był to raczej plebiscyt niż rzeczywiste głosowanie. Jak to bywa w drugich turach było to głosowanie negatywne. Olsztynianie mieli bardzo trudni orzech do zgryzienia. To była pułapka wyborcza, w którą się sami wpędzili (…) Widocznie w Olsztynie nie jesteśmy jeszcze przygotowani na to żeby zmienić układy, które wykształciły się przez kilkadziesiąt lat.

Andrzej Maciejewski – Kukiz’15. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Nie poparłem żadnego z kandydatów, bo nie głosowałem (…) W Olsztynie nie głosowano na programy, bo gdyby brano je pod uwagę to nie wygrałby Piotr Grzymowicz, a pan Małkowski nie byłby nawet w drugiej turze, bo był bardzo słaby merytorycznie. To było głosowanie przeciwko lub za jednym z prezydentów. Od trzech wyborów mamy ten sam klincz.

Szymon Pelinko – Nowoczesna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Zdecydowaliśmy, że w drugiej turze warto jest poprzeć prezydenta Grzymowicza, bo uważamy go za prezydenta, z którym można współpracować. To zdecydowanie lepszy wybór niż jego kontrkandydat. Wygrana Czesława Jerzego Małkowskiego nie przysłużyłaby się Olsztynowi. Wizerunkowo byłby on wielką klapą dla miasta.

Kadencja w samorządach będzie dłuższa i potrwa 5 lat, a nie jak dotychczas 4 lata. Czy to da samorządowcom większe możliwość dbania o rozwój miast i gmin?

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory
Piotr Grzymowicz: Moje działania zostały przyjęte z aprobatą i mieszkańcy wybrali rozwój

Piotr Grzymowicz ponownie będzie rządził Olsztynem. W II turze wyborów samorządowych pokonał Czesława Małkowskiego. Zwycięzca drugiej tury był gościem wyborczego poranka w Radiu Olsztyn. Jak mówił...

Zamknij
RadioOlsztynTV