Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy z regionu wspominają tragiczny dzień. Dziś 12. rocznica katastrofy smoleńskiej

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Fot. archiwum RO

To jest wydarzenie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci – tak o katastrofie smoleńskiej mówią politycy wszystkich ugrupowań.

Obrazy z tego dnia pozostaną ze mną – tak wydarzenia sprzed 12 lat wspomina Iwona Arent. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości w momencie katastrofy w Smoleńsku była w Katyniu i czekała na polską delegację z prezydentem RP na czele.

Każdego roku 10 kwietnia wracają do mnie te wspomnienia. To był szok, niedowierzanie. To była rozpacz. Tym bardziej, że my będąc tam na miejscu nie wiedzieliśmy tak naprawdę co się wydarzyło. Dzisiaj wiemy, co się wydarzyło i tym bardziej jest to ogromna tragedia.

00:00 / 00:00

To wydarzenie, które wzbudza wspomnienia, refleksje i przypomina o konieczności odkrywania prawdy o przyczynach tego dramatycznego wydarzenia  – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski.

Wspomnienia od razu się garną do głowy. Zginęły osoby, które stanowiły elitę polityczną kraju. To było bardzo silne emocjonalnie, uczuciowe uderzenie.

00:00 / 00:00

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki dodaje, że katastrofa polskiego samolotu na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Ta informacja, która napłynęła do nas ze Smoleńska, była dla nas szokiem. Łzy stanęły w oczach. W tej chwili patrząc z perspektywy tych 12 lat widzimy pewne aspekty tego, co tam się stało i wiemy, że niestety obce służby w tym brały udział. 

00:00 / 00:00

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski wspomina moment, kiedy będąc wraz z delegacją na miejscu w Katyniu 12 lat temu, dowiedział się o katastrofie polskiego samolotu.

Nie mogliśmy znikąd, będąc na cmentarzu, pozyskać żadnych informacji o tym, co się tak naprawdę wydarzyło. Byliśmy niespełna 25 kilometrów od miejsca katastrofy, a tak naprawdę dzwoniliśmy do Polski do swoich rodzin, do znajomych po to, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się dzieje. 

00:00 / 00:00

Jerzy Szmit z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że ważne jest poznanie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku.

Po 12 latach być może zmierzamy wreszcie do wyjaśnienia okoliczności tej śmierci i mam nadzieję, że gdy te okoliczności zostaną do końca wyjaśnione będziemy umieli wyciągnąć z tego konsekwencje, bo to musimy zrobić jako naród, który chce być szanowany w świecie, ale jeżeli też mamy siebie szanować. 

00:00 / 00:00

O tym tragicznym dniu trzeba pamiętać – podkreśla posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert.

Dzień ten na pewno pozostanie w pamięci nas wszystkich. Myślę, że należy o nim pamiętać i go kultywować. U nas w Elblągu co roku odbywa się składanie kwiatów w związku z tym wydarzeniem. To taka chwila zadumy, chwila refleksji.

00:00 / 00:00

To jest wydarzenie, które na zawsze pozostanie w pamięci całego narodu – dodaje poseł PSL Zbigniew Ziejewski.

Jest to straszna trauma dla narodu, bo to najwybitniejsze osoby naszej elity rządzącej. Dzień ten nasuwa wielkie refleksje nad tę sytuację, nad Katyniem.

00:00 / 00:00

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku o godz. 8:41, w katastrofie samolotu Tu-154 M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, katastrofa Smoleńska
Elbląg upamiętnił 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem

W Elblągu odbyły się uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Przedstawiciele parlamentu, samorządu i władz miasta złożyli wieńce oraz kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu...

Zamknij
RadioOlsztynTV