Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy w służbie zdrowia. Posłuchaj opinii parlamentarzystek z Elbląga na temat lockdownu w regionie

Statystyki z drugiej połowy tygodnia pokażą, czy odpowiednio zachowywaliśmy się podczas Wielkanocy – zgodnie mówiły w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzystki z regionu: posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert i senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

Na antenie komentowały też poniedziałkowy tweet ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który napisał, że „cztery województwa, które w pierwszej kolejności zostały poddane działaniu obostrzeń mają teraz największy spadek tygodniowej liczby zakażeń.”

Myślę, że lockdown przynosi rezultaty, bo spadki były widoczne jeszcze przed świętami. Wartości z połowy tygodnia są najbardziej wiarygodne, gdy przychodnie pracują pełną parą

– mówiła senator Bogusława Orzechowska.

Z kolei Elżbieta Gelert, posłanka Koalicji Obywatelskiej, podkreślała, że lockdown w naszym regionie trwa na tyle długo, że wyniki powinny być zdecydowanie lepsze.

W Elblągu i powiecie elbląskim 1 kwietnia było 151 zachorowań, a 3 kwietnia 159. Nie powiedziałabym, że to jest zmniejszenie.

Obie parlamentarzystki pracują na co dzień w służbie zdrowia. Senator Orzechowska jest lekarzem pediatrą, a posłanka Gelert dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Czy w Polsce potrzebny jest program promocji szczepień? Parlamentarzystki odniosły się do opinii byłego głównego inspektora sanitarnego Andrzeja Trybusza, który – w rozmowie z Polską Agencją Prasową – stwierdził, że „program promocji szczepień wreszcie powinien zostać uruchomiony, bo go nie widać. Niski stopień rejestracji wśród 60-latków może wynikać z lęku przed szczepionką firmy AstraZeneca”.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert przekonywała, że potrzebna jest nie szeroka akcja promocyjna, a uporządkowanie harmonogramu szczepień.

Myślę, że przede wszystkim trzeba skończyć z wielkim zamieszaniem, które co 5 minut powstaje. To chyba powoduje, że nie wszyscy wierzą w szczepienia.

Z koniecznością lepszej organizacji szczepień zgodziła się senator PiS Bogusława Orzechowska. Dodała jednak, że należy też unikać nieprawdziwych informacji dotyczących szkodliwości niektórych szczepionek.

Szczepionki, które u nas są dostępne, są już sprawdzone i bezpieczne. Wiadomo, że zdarzają się działania uboczne, ale one zawsze będą. Świadczą także o skuteczności tej szczepionki.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienia, Elżbieta Gelert, video, Bogusława Orzechowska, koronawirus
W Kętrzynie powstanie masowy punkt szczepień

W Kętrzynie zostanie uruchomiony w ramach rządowego programu masowy punkt szczepień przeciwko COVID-19. Punkt powstanie w hali MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego. O wyborze miejsca szczepień...

Zamknij
RadioOlsztynTV