Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policyjni wodniacy szkolą się przed sezonem wakacyjnym

Kilkudziesięciu policjantów z Warmii i Mazur weźmie udział w szkoleniach z ratownictwa wodnego prowadzonych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Zajęcia zakończą się sprawdzianem m.in. z technik pływackich stosowanych przy holowaniu osób tonących.

W zajęciach będzie uczestniczyć 45 policjantów z regionu, którzy na co dzień pełnią służbę na wodzie i terenach przywodnych. Pierwsza grupa rozpoczęła je w czwartek, dwie kolejne przejdą takie szkolenia w przyszłym tygodniu.

Podobne ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego odbywały się przed pandemią cyklicznie jako element doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy. Komenda wojewódzka w Olsztynie organizuje je wspólnie z policyjną uczelnią w Szczytnie.

Dbamy o odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie policjantów pełniących służbę na wodzie i terenach przywodnych. To m.in. przypomnienie zadań i zasad pełnienia służby, a także element weryfikacji umiejętności i sprawdzenia gotowości do sezonu

– powiedział rzecznik warmińsko-mazurskiej policji mł. asp. Tomasz Markowski.

Rzecznik szczycieńskiej WSPol kom. Krzysztof Wasyńczuk dodał, że uczestnicy szkolenia mają zajęcia teoretyczne i praktyczne, które zakończą się sprawdzianem. Obejmują one m.in. prowadzenie akcji ratunkowych z użyciem sprzętu, czy udzielanie pierwszej pomocy tonącym.

Zajęcia w wodzie to m.in. pływanie metodami stosowanymi w ratownictwie wodnym, skoki ratunkowe czy holowanie osób tonących. Podczas sprawdzianu funkcjonariusze będą musieli np. przepłynąć dystans w wyznaczonym czasie, również pod wodą.

Na Warmii i Mazurach policyjni wodniacy pełnią służbę od początku maja. Patrolują jeziora i inne akweny w 32 oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przybrzeżne – w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy: pasy, kamizelki i boje ratownicze, rzutki ratunkowe oraz liny asekuracyjne. Przez cały sezon dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku w woj. warmińsko-mazurskim utonęły 32 osoby.

Autor: Marcin Boguszewski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, WSPol, szkolenie
Policjanci z powiatu braniewskiego potrzebują nowego radiowozu

Powiat braniewski wspiera tamtejszą policję. Starosta braniewski Karol Motyka przekazał 50 tysięcy złotych dofinansowania na fundusz wspomagania policji. To jednostka powiatowa, która wchodzi w skład komisji...

Zamknij
RadioOlsztynTV